MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 14 lipca 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

1 341361 mo1W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej

 

Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

 

Oszustwo metodą na BLIK polega na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. W przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny. W ostatnich dniach ofiarą oszustów padło kilku mieszkańców powiatu kwidzyńskiego.

 

W poniedziałek, 11.05.2020 r., policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą "na BLIK". Mieszkanka Kwidzyna poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią, skontaktował się poprzez komunikator z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. W ten sposób oszust doprowadził kuzynkę zgłaszającej do utraty 2 tysiące złotych.

 

Tego samego dnia na identyczną prośbę zareagował też 37-letni mieszkaniec gminy Sadlinki, przesłał on kod BLIK rzekomo swojej koleżance i stracił 1 tysiąc złotych.

 

We wtorek, 12.05.2020 r., zgłosiła się do policjantów kolejna osoba. 32-latka poinformowała funkcjonariuszy, że na konto jej znajomej włamał się oszust i wysłał do niej wiadomość z prośbą o pomoc finansową. Kobieta straciła 1 tysiąc złotych.

 

Pod koniec dnia zgłosiła się do kwidzyńskich funkcjonariuszy kobieta, która poinformowała, że na wygenerowane z jej konta wiadomości odpowiedziało dwoje znajomych. Ci myśląc, że to ona jest ich autorką, przesłali za pomocą komunikatora kod BLIK. Jak się później okazało, przy ich pomocy oszust łącznie wypłacił z bankomatu 2 tysiące złotych.

 

 

 

LS

KG Policji

foto: Policja

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY