MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 22 sierpnia 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

euro 1976612 340Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom – mieszkańcom województw dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego, którym zarzucono popełnienie łącznie 19 przestępstw polegających na wyłudzeniu środków pochodzących z funduszy unijnych, poświadczaniu nieprawdy w fakturach VAT oraz praniu brudnych pieniędzy

 

Oskarżeni w latach 2012-2015 uzyskali dofinansowanie ze środków unijnych na łączna kwotę ponad 12 milionów złotych dla dwóch podmiotów gospodarczych z terenu Małopolski. Dofinansowanie to przyznane zostało w związku z realizacją trzech projektów z dziedziny produkcji spożywczej.

 

W celu uzyskania środków sprawcy przedłożyli nieprawdziwe faktury, w których znacznie zawyżono wartość urządzeń, mających służyć realizacji projektów. Maszyny te faktycznie były bowiem urządzeniami używanymi i wyremontowanymi, w różnym stanie technicznym, a częściowo były zdemontowane. Natomiast jedna z linii technologicznych objęta dofinansowaniem nie została nigdy uruchomiona.

 

Maszyny pochodziły z nieustalonych źródeł

Aktem oskarżenia objęto przedstawicieli firm, którym przyznano dofinansowanie, a także osoby reprezentujące dostawców maszyn i urządzeń, których dotyczyły deklarowane projekty. Ustalono, że firmy wskazywane jako dostawcy sprzętu, nie zajmowały się działalnością w zakresie produkcji maszyn i urządzeń spożywczych.

Przedmioty objęte umowami nabywane były przez te podmioty od firm związanych z jednym z oskarżonych, który faktycznie je remontował i montował, a także zajmował się ich serwisowaniem. Używane maszyny pochodziły z nieustalonych źródeł lub od firm, które nie prowadziły nigdy żadnej działalności.

Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY