MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 28 listopada 2021r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

stress 3853148 340Prokuratura Okręgowa w Katowicach w ramach działań pozakarnych wystąpiła do Sądu Okręgowego w Katowicach z kolejnymi trzema pozwami o stwierdzenie nieważności umów pożyczek oraz umów przeniesienia własności na zabezpieczenie. Umowy te w latach 2014-2016 służyły nieuczciwym przedsiębiorcom – obecnie oskarżonym w postępowaniu karnym – do przejmowania mieszkań ludzi w trudnej sytuacji materialnej

 

Postępowania cywilne prowadzone przez katowicką prokuraturę na rzecz poszkodowanych to pokłosie śledztwa zakończonego skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko 46-letniej kobiecie prowadzącej we Wrocławiu działalność w zakresie udzielania pożyczek gotówkowych oraz 49-letniemu pośrednikowi. Osoby te zawarły co najmniej 81 takich umów na łączną kwotę blisko 5 milionów złotych.

 

Były one niekorzystne dla pożyczkobiorców – znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowo-zdrowotnej – i miały wpędzać ich w spiralę zadłużenia.

Zabezpieczeniem pożyczek były nieruchomości, których wartość w umowach znacznie zaniżano. W razie problemów ze spłatą pożyczki kobieta z mężczyzną przejmowali mieszkania, a następnie sprzedawali je po rynkowych cenach z dużym zyskiem. Był to główny, choć zakamuflowany cel działalności wrocławskiej firmy pożyczkowej.

W ten sposób poszkodowani, na rzecz których skierowano ww. pozwy, stracili nieruchomości w Katowicach, Tychach, Chorzowie oraz Siemianowicach Śląskich.

 

Łącznie oszuści przejęli kilkadziesiąt nieruchomości. Jedna ze spraw, w których prokurator już wcześniej skierował do sądu pozew o unieważnienie niedozwolonej umowy zakończyła się już prawomocnym rozstrzygnięciem na korzyść poszkodowanej osoby. Wszystkie pozostałe sprawy pozostają w toku.

 

W toczącym się postępowaniu sądowym nieuczciwym przedsiębiorcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Na poczet ewentualnych kar i obowiązku naprawienia szkody prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie 468 tysięcy złotych.

 

 

MS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY