MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  21 lutego 2020r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

action 2277292 340Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przestępstwami przeciwko mieniu, dokumentom i obrotowi gospodarczemu, wyłudzającej środki unijne. Na polecenie prokuratora, w dniach od 16 do 17 lipca 2019 r. funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 7 osób, prezesów firm (tzw. „słupów”) biorących udział w procederze wyłudzeń

 

Zawiadomienie instytucji zarządzającej środkami publicznymi

Podstawą wszczęcia postępowania przygotowawczego było zawiadomienie o przestępstwie dotyczącym wyłudzenia dofinansowania w postaci pożyczek ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wyłudzenia dokonały dwie firmy – warszawska i poznańska – a także 89 innych podmiotów, współpracujących z nimi w charakterze pożyczkobiorców.

 

W toku śledztwa ustalono, że jeden z banków realizował szereg programów wsparcia przedsiębiorców z wykorzystaniem środków europejskich, w tym przeznaczonych na instrumenty zwrotne. W tym ostatnim przypadku bank korzystał z usług pośredników finansowych wybieranych w trybie przetargów nieograniczonych na podstawie Prawa zamówień publicznych.

 

Wśród tych pośredników było konsorcjum złożone z dwóch spółek: warszawskiej i poznańskiej. Spółki te zawarły z instytucją zarządzającą środkami publicznymi 19 umów operacyjnych, które upoważniały je do udzielania pożyczek mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, prowadzącym działalność na terenie 12 województw.

 

W wyniku kontroli wdrożonej przez instytucję zarządzającą ujawniono szereg nieprawidłowości związanych z podpisywaniem umów, m.in. na fikcyjną, wirtualną działalność zaangażowanych firm.

 

Na skutek działalności grupy przestępczej doszło do powstania szkody w wysokości ponad 80 mln złotych.

 

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw finansowych w stosunku do mienia o znacznej wartości. Są to przestępstwa kwalifikowane z artykułów 258 par. 1, 286 par. 1, 294 par. 1 i 297 par. 1 kodeksu karnego. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportu.

 

Była to kolejna realizacja w tej sprawie. Do chwili obecnej zarzuty przedstawiono 43 osobom, w tym wobec 8 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

W sprawie zabezpieczono mienie o wartości ponad 23 milionów złotych.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY