MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  26 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

justice 2060093 3409 kwietnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby w sprawie dotyczącej prania pieniędzy. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane

 

Zarzuty

Prokurator przedstawił Arkadiuszowi S., Annie S. Mirosławowi S. oraz Marcinowi S. zarzuty prania pieniędzy co do mienia znacznej wartości kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego. Pranie pieniędzy miało udaremnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia kwoty 110 tysięcy euro.

Pieniądze te stanowiły korzyść związaną z popełnianiem przez Arkadiusza S. przestępstw polegających na uszczupleniu podatku od towarów i usług. Kolejny zarzut jaki usłyszeli Anna S. i Arkadiusz S. dotyczy prania pieniędzy w różnych kwotach od 50 tysięcy euro do ponad miliona złotych. Podejrzani dokonywali prania pieniędzy m.in. poprzez transakcje kupna sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości ponad 12 milionów złotych.

 

Arkadiusz S., który w czasie popełnienia przestępstw przebywał w Areszcie Śledczym, pełnił rolę kierowniczą w popełnianych przestępstwach, natomiast Anna S. Mirosławowi S. oraz Marcinowi S. wykonywali jego polecenia.

Czyny kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę ucieczki i matactwa prokurator skierował wobec Arkadiusza S., Anny S. Mirosława S. wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wobec Marcina S. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

 

Podejrzany przebywał w areszcie

Wobec Arkadiusza S. są prowadzone jeszcze dwa kolejne postępowania przed Sądem Okręgowym w Częstochowie oraz przed Sądem Okręgowym w Katowicach, w których jest on oskarżony o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

 

Od października 2017 roku Arkadiusz S. był tymczasowo aresztowany do sprawy prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Sąd Apelacyjny w Katowicach 7 kwietnia 2020 roku uchylił w tej sprawie tymczasowe aresztowanie w przypadku wpłaty tytułem poręczenia majątkowego kwoty 300 tysięcy złotych. Arkadiusz S. nie opuścił aresztu z uwagi na kolejne zarzuty i wniosek o tymczasowe aresztowanie jaki 9 kwietnia 2020 roku skierował do Sądu prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach

 

 Art. 299. § 1. Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, posiada, używa, przekazuje lub wywozi za granicę, ukrywa, dokonuje ich transferu lub konwersji, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

§ 2. Karze określonej w § 1 podlega, kto będąc pracownikiem lub działając w imieniu lub na rzecz banku, instytucji finansowej lub kredytowej lub innego podmiotu, na którym na podstawie przepisów prawa ciąży obowiązek rejestracji transakcji i osób dokonujących transakcji, przyjmuje, wbrew przepisom, środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, dokonuje ich transferu lub konwersji, lub przyjmuje je w innych okolicznościach wzbudzających uzasadnione podejrzenie, że stanowią one przedmiot czynu określonego w § 1, lub świadczy inne usługi mające ukryć ich przestępne pochodzenie lub usługi w zabezpieczeniu przed zajęciem.

§ 3. (uchylony)

§ 4. (uchylony)

 

§ 5. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, działając w porozumieniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

§ 6. Karze określonej w § 5 podlega sprawca, jeżeli dopuszczając się czynu określonego w § 1 lub 2, osiąga znaczną korzyść majątkową. § 6a. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1 lub 2, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

§ 7. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2, sąd orzeka przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio albo pośrednio z przestępstwa, a także korzyści z tego przestępstwa lub ich równowartość, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy. Przepadku nie orzeka się w całości lub w części, jeżeli przedmiot, korzyść lub jej równowartość podlega zwrotowi pokrzywdzonemu lub innemu podmiotowi.

 

§ 8. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1 lub 2, kto dobrowolnie ujawnił wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz okoliczności jego popełnienia, jeżeli zapobiegło to popełnieniu innego przestępstwa; jeżeli sprawca czynił starania zmierzające do ujawnienia tych informacji i okoliczności, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY