MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 26 września 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

prison 553836 340 2Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali dwie osoby prowadzące aptekę, które były zaangażowane w proceder „odwróconego łańcucha dystrybucji produktów leczniczych”

 

Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zbywania produktów leczniczych z naruszeniem przepisów ustawy oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej.

 

Ustalona do tej pory wartość zbytych przez podejrzanych produktów leczniczych wynosi ponad 9,5 mln zł. Śledztwo obejmuje okres działalności podejrzanych od czerwca 2019 r. do października 2021 r.

 

Na wniosek prokuratora podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd na okres 3 miesięcy. Grożą im kary do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Z ustaleń postępowania wynika, że przestępczy proceder polegał na poświadczaniu nieprawdy w fakturach VAT co do tego, że wysoko specjalistyczne produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rp” są zbywane na rzecz poradni lekarskich.

 

W rzeczywistości nabywcą tych produktów byli przedstawiciele hurtowni farmaceutycznej mającej siedzibę na terytorium Republiki Czech, a wskazywane w dokumentach placówki medyczne nie wykonywały żadnej działalności leczniczej, ani też gospodarczej.

 

Wielowątkowe postępowanie

To kolejne zatrzymania w tej sprawie. Wcześniej zarzuty usłyszało 10 osób. Ustalona łączna wartość produktów leczniczych wywiezionych poza terytorium RP i finalnie zbytych przez tych podejrzanych na rzecz hurtowni farmaceutycznych prowadzonych w Danii, Holandii czy na Litwie wynosi prawie 20 mln zł.

Kolejnym wątkiem postępowania jest uczestnictwo w obrocie prekursorami narkotykowymi, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu produktami leczniczymi bez zezwolenia oraz tzw. pranie brudnych pieniędzy.

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY