MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 25 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

sad rej0n zyrardow 07 2016 m7 lipca Sąd Najwyższy (III CZP 34/16) wydał następującą uchwałę:

Komornik sądowy, określając wysokość kosztów postępowania egzekucyjnego, nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, ustalonej na podstawie art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2015 r., poz. 790 ze zm.), o stawkę podatku od towarów i usług

 

Zdecydowana większość komorników dolicza podatek VAT do opłaty egzekucyjnej. W przypadku złożenia skargi, sądy w przeważającej liczbie rozpatrywanych spraw, stawały na stanowisku, że podatek VAT jest już w opłacie egzekucyjnej i uchylały postanowienia komorników o ustaleniu kosztów postępowania egzekucyjnego. Orzeczenie Sądu Najwyższego trochę rozwiewa wątpliwości w tym przedmiocie.

 

Polecam także:

Sąd Najwyższy: podatek VAT już w opłacie egzekucyjnej. Co teraz zrobią komornicy?

 

Jednym z tych orzeczeń, w którym sąd nie uwzględnił skargi skarżącego na sposób wyliczenia podatku VAT jest postanowienie z dnia 24 czerwca br. wydane przez sędzię Ilonę Mikucką z Żyrardowa. Sędzia Mikucka przewinęła się już przez nasze łamy, między innymi w sprawie skandalicznej wyceny nieruchomości, gdzie część nieruchomości była zaniżona o kilkaset procent:

 

Sądowy skandal z wyceną nieruchomości

 

Tym razem sędzia, postanowieniem z 24 czerwca, wzięła w obronę przychody komornika. Bowiem w uzasadnieniu tegoż postanowienia napisała między innymi tak:

"Ubruttowienie opłaty egzekucyjnej nie leży w istocie podatku VAT i doprowadziłoby do obciążenia podatkiem nie ostatecznego odbiorcę usługi, a komornika sądowego, który jest jedynie płatnikiem tego podatku. Należy podkreślić, że opłaty egzekucyjne ustalone w Ustawie o komornikach sądowych i egzekucji nie mogą zawierać należnego podatku VAT, ponieważ doprowadziłoby to do znacznego ich zmniejszenia.

Ustawowo określone stawki opłat egzekucyjnych stanowią przychód komornika z którego ten pokrywa koszty prowadzonej działalności, utrzymania kancelarii i pracowników, koszty ochrony zajętego mienia. Co więcej, wysokość opłat egzekucyjnych została określona w sposób jednoznaczny, na poziomie zapewnienia optymalnego funkcjonowania działalności komorniczej. Zatem podatek musi być doliczany do pobieranych opłat egzekucyjnych".

 

W jaki sposób Mikucka ustaliła, że "wysokość opłat egzekucyjnych została określona na poziomie zapewnienia optymalnego funkcjonowania działalności komorniczej" - tego już sędzia nie podała. A szkoda, bo byłby to bardzo ciekawy zapewne wywód.

 

Nie ma mocy bezwzględnie obowiązującej

Zdaniem Moniki Janus, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej, uchwała SN z 7 lipca, choć nie ma mocy bezwzględnie obowiązującej, będzie generalnie brana przez sądy pod uwagę.

Powiedziała również, że jest coraz więcej orzeczeń sądów administracyjnych stwierdzających, że komornicy nie są podatnikami podatku VAT.

 

Przypomnę, w dniu 14 czerwca 2016 r. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu zapadł pierwszy precedensowy wyrok w sprawie podatku od towarów i usług od opłat za czynności wykonywane przez komorników sądowych (sygn. I SA/Po 309/16). W wydanym w wyniku skargi na niekorzystną interpretację indywidualną prawa podatkowego wyroku WSA uznał, iż komornik nie jest podatnikiem podatku VAT.

 

 

 

JW

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY