MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

sąd rejonowy elblągPowodem w sprawach jest jeden z funduszy sekurytyzacyjnych

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem nakaz zapłaty wydany przez elbląski sąd (X Wydział Cywilny) pomyślałem, że musiała zajść jakaś pomyłka.

Sąd bowiem wydał nakaz zapłaty jedynie w oparciu o wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu, że ten nabył umową cesji wierzytelność od banku i ma wymagalne roszczenie od pozwanego. I choć jako dowody w pozwie były podane: umowa kredytowa, umowa cesji oraz rozliczenie umowy, to pozwany otrzymał tylko nakaz zapłaty i wspomniany wyciąg z ksiąg. Zresztą ten dowód w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15.03.2011 (P 7/09), odmawiający mocy dokumentu urzędowego dokumentom bankowym, jest delikatnie mówiąc, mało istotny. W krótkim czasie zgłosiły się do redakcji kolejne osoby, które otrzymały identyczne nakazy zapłaty.

Gorszy niż lubelski sąd elektroniczny

Oni także otrzymali taki zestaw: nakaz i tylko wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu. W pouczeniu nakazu w punkcie 6 jest napisane: pozwany w sprzeciwie powinien przedstawić zarzuty przeciwko żądaniu opisanemu w pozwie oraz wskazać okoliczności i dowody, które mają potwierdzić stanowisko pozwanego. Pytaniem retorycznym jest, jak można przedstawić zarzuty do kartki papieru nazwanej: wyciąg z ksiąg rachunkowych banku. Pod tym względem elbląski sąd przebił sąd elektroniczny w Lublinie. Bowiem sąd elektroniczny w pouczeniu informuje, iż nakaz zapłaty został wydany na podstawie niezweryfikowanych dowodów przez sąd. W praktyce wystarczy tylko napisać krótki, ogólny sprzeciw, by sąd uchylił nakaz. Później powód jest zobowiązany przez sąd właściwy dla pozwanego - do uzupełnienia pozwu o zgłoszone dowody. Tak uzupełniony pozew trafia do pozwanego i wówczas ma on czas na merytoryczny sprzeciw (w ciągu 14 dni lub do pierwszej rozprawy).

W przypadku elbląskiego sądu sprawa ma się z goła inaczej. Z nakazu wynika, że sąd ten zweryfikował przedstawione dowody przez powoda, a pozwany powinien złożyć merytoryczny sprzeciw, pod rygorem utraty takiej możliwości w przyszłości. Pozwany w takim wypadku powinien otrzymać nakaz wraz ze wszystkimi zgłoszonymi przez powoda dowodami, a nie tylko z jednym (wyciągiem z ksiąg rachunkowych).

Przewodnicząca: zwrócę uwagę referendarzowi...

Czytelnik, pan Jacek, zadzwonił przy mnie do X Wydziału Cywilnego elbląskiego sądu, który wydaje te kontrowersyjne nakazy zapłaty. Wpierw w sekretariacie Wydziału ustalił, iż sąd nie mógł mu wysłać powołanych przez powoda dowodów (umowa, cesja oraz rozliczenie umowy), gdyż powód nie dołączył tych dokumentów do pozwu. Następnie zapytał przewodniczącą wydziału SSR Marzenę Rabiej, dlaczego sąd wydał nakaz zapłaty, skoro powód nie dołączył do pozwu podstawowych dokumentów? I jak ma w takiej sytuacji przedstawić zarzuty w sprzeciwie?

Przewodnicząca nie potrafiła mu na te pytania odpowiedzieć. Podczas rozmowy zajrzała też do innych pozwów wniesionych przez ten fundusz sekurytyzacyjny i oznajmiła, że tam także nie ma dołączonych do pozwu dowodów.

- Muszę zwrócić uwagę referendarzowi, żeby tak nie robił – przewodnicząca skwitowała rozmowę z panem Jackiem.

Najprawdopodobniej sąd ten wydał już tysiące podobnych nakazów zapłaty. Jeśli tak, to mamy sytuację bez precedensu. I jeszcze jedno. Wszystkie pozwy naszych czytelników łączy jedno: roszczenia w nich (jeśli w ogóle są prawdziwe) są mocno przedawnione. Naliczone odsetki są prawie równe kapitałowi dochodzonego roszczenia.

Sprawę postaram się wyjaśnić. Jeśli ktoś otrzymał podobny nakaz proszę o kontakt: miszmasz@onet.pl

Nowy wydział

X Wydział Cywilny działa od 1 stycznia br. Poniżej komunikat w tej sprawie.

Na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18.12.2013 roku w sprawie utworzenia niektórych wydziałów w sądach rejonowych oraz zmieniające zarządzenie w sprawie utworzenia wydziałów w sądach rejonowych (Dz. Urz. Ministra Sprawiedliwości z dnia 19.12.2013 roku poz. 333) - na obszarze właściwości Sądu Rejonowego w Elblągu z dniem 01.01.2014 roku utworzono X Wydział Cywilny do rozpoznawania spraw z zakresu prawa cywilnego podlegające rozpoznaniu w postępowaniu upominawczym, podlegające kognicji orzeczniczej referendarzy sądowych sprawy o nadanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym, o których mowa w art. 777 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (odrębnie rejestrowane w repertorium „Co" na podstawie przepisów zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej), podlegające kognicji orzeczniczej referendarzy sądowych sprawy z zakresu prawa spadkowego i sprawy o rozstrzygnięcie zbiegu egzekucji, a także rozpoznawanie wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych i o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w sprawach rozpoznawanych przez ten Wydział.

Jan Wels

www.antyegzekucja.pl

 

Sad-elblaski-uzasadnienie-pozwu-m Sad-elblaski-zgloszone-dowody-m

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY