MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 19 marca 2019r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

hand 1590578 340INTERWENCJA

Komornik sądowy Remigiusz Wierzbicki z Jeleniej Góry prowadzi egzekucję z majątku Moniki R. Między innymi jest to egzekucja z mieszkania znajdującego się w budynku położonym w centrum Szklarskiej Poręby

 

Mieszkanie o pow. ponad 90 m2 znajduje się na parterze budynku wielorodzinnego. Mieszkanie ma założoną księgę wieczystą, przynależy do niego garaż i piwnica (prawie 30 m2), a także udział (ponad 50%) w działce oraz w częściach wspólnych budynku.

Biegła Monika Siofer z Jeleniej Góry wyceniła to mieszkanie w czerwcu 2016 roku na kwotę 172.000 zł. Czytelniczka nie zgodziła się z tą wyceną i złożyła do sądu skargę. Podniosła w niej, że trzy lata wcześniej inny biegły, powołany przez komornika, wycenił to mieszkanie na 364.500 zł. Uważa, że taki spadek wartości nieruchomości jest tylko na papierze. W rzeczywistości ceny nieruchomości w Szklarskiej Porębie mają się dobrze.

 

Poniekąd potwierdziła to sama biegła, która analizując rynek nieruchomości w Szklarskiej Porębie, na stronie 17 operatu szacunkowego napisała: Parametry tego rynku: popyt i podaż są dość stabilne, uwarunkowane niewielką liczbą nieruchomości na rynku oraz siłą nabywczą ludności.

 

Trzeba dodać, że pani Monika spóźniła się ze skargą na opis i oszacowanie nieruchomości i sąd odrzucił ją jako spóźnioną (przy czym sąd nie znalazł podstaw do czynności nadzoru judykacyjnego w trybie art. 759 par. 2 kpc). 1 lutego br. komornik sprzedał na licytacji mieszkanie. Sąd nie udzielił jednak przybicia ze względu na złożone skargi.

 

Po ukazaniu się artykułów:

W Szklarskiej Porębie załamał się rynek nieruchomości? Komornik Wierzbicki uważa operat szacunkowy za poprawny

 

Komornik Wierzbicki i biegła Siofer mają problem z odpowiedzią na pytania?

 

prezesowi Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze zadaliśmy pytanie:

Jak to możliwie, że przy tak wadliwym operacie szacunkowym (niezgodnym z art. 948 par. 2 kpc: brak wyceny działki, części wspólnych i garażu) sędzia Paweł Siwek uznał, że brak jest podstaw do czynności nadzoru judykacyjnego?

 

Pismem z dnia 3 kwietnia prezes Agnieszka Kałużna-Rudowicz przyznała, że skarga była spóźniona. Uznała jednak, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 23 maja 2012 r. (III CZP 11/12), podstawy do podjęcia czynności w oparciu o art. 759 par. 2 kpc - winny wynikać z treści samej skargi. Dodała, że w skardze nie "podnoszono zarzutu sprzeczności protokołu opisu i oszacowania z art. 948 par. 2 kpc, braku wyceny działki, części wspólnych i garażu".

 

Prezes nie odniosła się jednak do "kwestii podniesionych we wskazanych artykułach, gdyż po wpisaniu w wyszukiwarce internetowej wskazanych adresów pojawia się informacja, że podstrona nie istnieje".

 

W dniu 4 kwietnia pani prezes przesłaliśmy taką informację oraz prośbę:

Przesłane linki się ładują, nie ma informacji, że "podstrona nie istnieje". Prosimy o ustosunkowanie się do artykułów.

 

Komentarz

Wraz z pytaniem posłaliśmy aktywne linki do dwóch artykułów, które wystarczy tylko kliknąć i strony się wyświetlają. Nie mam pojęcia, co prezes wpisywała w wyszukiwarce i po co.

Dotarliśmy do skargi z dnia 28 stycznia 2017r. Jest tam podniesionych bardzo dużo zarzutów. Jest także dołączony operat szacunkowy biegłego, który wycenił to mieszkanie na 364.500 zł. W tym operacie są oszacowane części wspólne.

Jest to jakimś sygnałem, że może tu jest przyczyna.

 

Oczekuję na to, że prezes Agnieszka Kałużna-Rudowicz ustosunkuje się do treści artykułów.

Natomiast nie liczę już, że doczekamy się ze strony rzecznika prasowego Izby Komorniczej we Wrocławiu odpowiedzi na zadane pytania. Co prawda komornik Wierzbicki zapewniał, że takowa odpowiedź będzie, ale wyraźnie tylko na deklaracji się skończyło.

Cdn.

 

 

 

JW

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY