MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 27 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

policjaMłodzież nie jest bezkarna. Seria wypadków drogowych i kolizji

 

Odpowiedzialność karna niepełnoletnich

Młodzież jest przekonana, że jest bezkarna z uwagi na wiek. Nic bardziej mylnego. Osoby po ukończeni 10. roku życia aż do pełnoletniości odpowiadają za demoralizację, natomiast po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat odpowiadają za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenia skarbowe.

Postępowanie w sprawach nieletnich prowadzi sąd rodzinny.

Od 1 września 2022 roku obowiązuje Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, zgodnie z którą wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy.

 

Środkami wychowawczymi są:

 

- upomnienie;

- zobowiązanie do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody w całości albo w części, do zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, do wykonania prac społecznych, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym, w szczególności terapii uzależnień, psychoterapii, psychoedukacji lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, lub do zaniechania używania substancji psychoaktywnej;

 

- nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego;

 

- nadzór organizacji społecznej, w tym organizacji pozarządowej, której celem statutowym jest praca z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, zapobieganie demoralizacji nieletnich lub pomoc w readaptacji społecznej nieletnich;

 

- nadzór kuratora sądowego;

 

- skierowanie do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej, w tym organizacji pozarządowej, lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym;

 

- zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju;

 

- przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia czynu zabronionego, przepadek równowartości przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego lub przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia czynu zabronionego, przepadek przedmiotów, których wytwarzanie, posiadanie, obrót, przesyłanie, przenoszenie, przewóz lub przechowywanie jest zabronione, przepadek przedsiębiorstwa albo jego równowartości, przepadek korzyści majątkowej albo jej równowartości lub przepadek przedmiotów czynów zabronionych;

 

- umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej;

 

- umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym;

 

- umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym.

Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, w którym są udzielane nieletnim świadczenia zdrowotne z zakresu opieki psychiatrycznej lub leczenia uzależnień, natomiast środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

 

Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, że ich przewinienia mogą nieść za sobą przykre następstwa. Jedna nieodpowiedzialna decyzja czy chwilowy impuls, może skutkować przykrymi konsekwencjami.

 

Wypadki i kolizje

W piątek (2.02) po godz. 17:00 w miejscowości Bednary, 31-letni kierujący bmw wjechał w tył pojazdu micro car, którym kierował 52-latek. W wyniku zdarzenia micro car wjechał do rowu i dachował. Na skutek odniesionych obrażeń 52-latek trafił do szpitala.

 

W sobotę (3.02) po godz. 21:00 na drodze wojewódzkiej nr 579 w miejscowości Adamów-Parcel, doszło do czołowego zderzenia opla i hondy. W wyniku odniesionych obrażeń kierujący hondą 25-latek oraz 54-letni kierowca opla i jego 55-letnia pasażerka trafili do szpitala.

 

W niedzielę (4.02) w nocy w miejscowości Radziejowice-Parcel, doszło do potrącenia mężczyzny przez 19-latka kierującego peugeotem. W wyniku tego zdarzenia pieszy trafił do szpitala.

 

Dokładne przyczyny powyższych zdarzeń zostaną ustalone w trakcie policyjnych dochodzeń pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żyrardowie.

 

W minionym tygodniu na drogach powiatu żyrardowskiego doszło do 9 kolizji drogowych, wśród których dwie spowodowali nietrzeźwi kierujący, a jedną kierowca w stanie po użyciu alkoholu.

 

 

 

LS

Na podstawie informacji przekazanej przez oficera prasowego Patrycję Sochacką.

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY