MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 21 lutego 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

home 1353389 340INTERWENCJA

Mirosław Wolanin jest komornikiem sądowym w Rzeszowie, a jednocześnie rzecznikiem prasowym Izby Komorniczej w Rzeszowie. Przy okazji bulwersującej sprawy leżajskiej (działki budowlane wycenione jako rolne) dał się poznać naszej redakcji jako rzecznik mało konkretny, za to bardzo pouczający redakcję

 

Dla przypomnienia, wszystkie ustalenia redakcji okazały się trafne, a sąd nakazał komornikowi sporządzenie nowego opisu i oszacowania nieruchomości. W dodatku, w dniu 14 czerwca br. Prokuratura Rejonowa w Łańcucie wszczęła śledztwo w sprawie dot. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez komornika sądowego przy SR w Leżajsku (art. 231 par. 1 kk).

 

Pierwsze zaskakujące ustalenia w sprawie leżajskiej. Działka budowlana wyceniona jako rolna, a wierzycielem jest lichwiarz

 

Kolejne zaskakujące ustalenia w sprawie leżajskiej

 

Rzecznik Wolanin nadal w formie

 

Komornik Wolanin prowadzi egzekucję z majątku nieruchomego pani Ewy z Rzeszowa. Co ciekawe wierzycielem w tej sprawie, podobnie jak w leżajskiej, jest znany lichwiarz z Rzeszowa. W dniu 13 kwietnia 2015r. Wolanin sprzedał dom pani Ewy. W tym samym dniu sąd udzielił przybicia na rzecz nabywcy. Wskutek nieporozumień między licytantami, przybicie stało się dopiero prawomocne niedawno, nabywca zostanie na dniach wezwany do zapłaty pozostałej ceny. Pani Ewa skargi na przybicie nie złożyła.

 

W czym problem?

Biegły w dniu 3 grudnia 2014r. wycenił dom czytelniczki na 217.000 zł. Wcześniej, podczas oględzin, które miały miejsce w dniu 26 listopada 2014r., biegły otrzymał aktualną wówczas wycenę sporządzoną przez innego biegłego (wycena była na ponad 700.000 zł). Z rzeczoznawcą był komornik Wolanin.

 

Pani Ewa twierdzi, że komornik nie przesłał jej opisu i oszacowania nieruchomości. Dlatego złożyła skargę na zaniechanie komornika, którą sąd jednak oddalił. Gdy dowiedziała się, że dom jej został wyceniony tylko na 217.000 zł, natychmiast złożyła doniesienie do prokuratury. W wyniku tego doniesienia została zlecona ocena prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego.

 

W dniu 11 maja br. Regionalne Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Lublinie wydało taką ocenę. Powiedzieć, że nie zostawiono suchej nitki na wycenie biegłego sądowego, to powiedzieć bardzo łagodnie. W sentencji oceny stwierdzono, że operat zawiera błędy formalne i merytoryczne, co przełożyło się na poziom wyceny nieruchomości. Operat szacunkowy został oceniony negatywnie, co ma konkretne reperkusje prawne.

 

Zgodnie bowiem z art. 157 1a. Ustawy o gospodarce nieruchomościami, operat szacunkowy, w odniesieniu do którego została wydana ocena negatywna, od dnia wydania tej oceny traci charakter opinii o wartości nieruchomości, o której mowa w art. 156 ust. 1. Z dniem wydania oceny negatywnej organizacja zawodowa publikuje przez okres 12 miesięcy na swojej stronie internetowej informację o tej ocenie.

 

Na stronie lubelskich rzeczoznawców stosowana informacja jest już zamieszczona.

 

Pani Ewa chce, by redakcja znalazła odpowiedź na jedno pytanie: I co teraz?

 

Dodam tylko, że czytelniczka przesłała redakcji także wycenę jej domu z 16 lutego br. Biegła wyceniła nieruchomość na 796.433 zł.

 

JW

 

 

 

Wyjaśnienia rzecznika prasowego otrzymane w dniu 27 lipca 2017r.

Wolanin I dom 2

 

 

 

 

 

 

Wolanin I dom

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY