MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 21 lutego 2018r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

thinker 1294493 340Mirosław Wolanin, komornik sądowy w Rzeszowie, prowadzi egzekucję z majątku nieruchomego spółki X. Jest to nieruchomość o łącznej pow. 0,49 ha, na której posadowiony jest budynek usługowy z częścią mieszkalną (tak jest to opisane w protokole opisu i oszacowania nieruchomości). Nieruchomość położona jest kilka kilometrów od północnej granicy miasta Rzeszowa

 

Opis i oszacowanie miał miejsce w dniu 1 kwietnia 2015r. Biegły sądowy wycenił nieruchomość na 1.385.100 zł. Po oszacowaniu, postępowanie egzekucyjne było zawieszone.

 

Postanowieniem z dnia 29 maja br. komornik Wolanin podjął egzekucję z nieruchomości. W uzasadnieniu postanowienia komornik napisał, że "Owy operat szacunkowy oraz protokół opisu i oszacowania nieruchomości pozostają aktualne, wobec czego postanowiono załączyć je do niniejszego postępowania i kontynuować egzekucję z nieruchomości".

 

Przedstawiciel spółki poprosił redakcję, by wyjaśniła, jak komornik Mirosław Wolanin ustalił, że wycena jest jeszcze aktualna.

 

Więcej w artykule:

"Owy operat szacunkowy jest aktualny". Rzecz o ważności wyceny w postępowaniu egzekucyjnym

 

 

Po ukazaniu się tego artykułu komornikowi zadałem następujące pytania:

- Jak Pan ustalił, że operat szacunkowy w opisanej sprawie jest aktualny?

- Czy było sporządzone uaktualnienie operatu szacunkowego? Jeśli tak, to kiedy?

- Czy znana jest Panu wycena tej nieruchomości na 3 mln zł?

 

Do dzisiaj Wolanin nie odpowiedział.

 

Udało nam się dotrzeć do wyceny z 2012 roku, w której biegły wycenił nieruchomość spółki na ponad 3 mln zł. Okazało się, że są to dwa operaty szacunkowe, gdyż nieruchomość składa się z dwóch działek (0,19 ha i 0,30 ha), na których to działkach pobudowane są hale produkcyjne wraz z zapleczem socjalnym i biurowym (o łącznej powierzchni użytkowej - 1266 m2). Biegły napisał, że budynki są w dobrym stanie technicznym, po przeprowadzonym remoncie. Stopień ich zużycia technicznego ocenił na 10% jednego i 16% drugiego.

 

Metr kwadratowy działki został wyceniony na 97,83 zł, a m2 powierzchni użytkowej na 2.963 zł.

Dotarliśmy także do wyceny biegłego powołanego przez komornika. W styczniu 2015r. biegły ten wycenił m2 działki na 25 zł, a m2 powierzchni użytkowej na 1.118 zł. W przypadku wartości działki biegły nie przedstawił żadnych wyliczeń. Napisał tylko, że tyle jest warta działka i już.

 

Ku mojemu zaskoczeniu, wyceny tej dokonał ten sam biegły, o którym pisaliśmy przy okazji skandalicznej wyceny nieruchomości:

Komornik Wolanin sprzedał nieruchomość czytelniczki, a wycena nieruchomości straciła charakter opinii o wartości nieruchomości. I co teraz?

 

W tamtej sprawie, w dniu 11 maja br. Regionalne Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych w Lublinie wydało negatywną ocenę operatu, co spowodowało, że od dnia wydania tej oceny wycena straciła charakter opinii o wartości nieruchomości. Biegły wycenił dom czytelniczki tylko na 217.000 zł. Według innych operatów, jest on wart około 700.000 zł.

 

W takiej sytuacji powstają kolejne pytania: Czy w ogóle wycena biegłego powołanego przez komornika Wolanina była kiedykolwiek aktualna? Czy nie jest przypadkiem takim samym bublem prawnym, jak w przypadku wyceny zanegowanej przez Regionalne Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych?

 

Ale na te pytania odpowiedzą zapewne śledczy, bo jak ustaliliśmy, jest w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Cdn.

 

 

 

JW

 

Wyjaśnienia rzecznika prasowego otrzymane w dniu 27 lipca br.

Wolanin Owy 2 1

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY