MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 24 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

krk zrzut 2016Krajowa Rada Komornicza (KRK) na posiedzeniu w dniu 12 stycznia br., zajmowała się między innymi problematyką przestrzegania przez komorników sądowych znowelizowanej treści art. 8 ust. 8 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (uoksie).

 Nowelizacja ogranicza możliwość dalszego funkcjonowania wielkich kancelarii komorniczych, które rocznie przyjmowały dziesiątki, a nawet setki tysięcy spraw.

KOMORNIK JACEK BOGIEL IDZIE PO REKORD?

Została podjęta uchwała, w której wskazano, iż przyjmowanie przez komorników sądowych spraw wbrew treści ww. regulacji prawnej narusza przepisy uoksie, zasady etyki zawodowej i stanowi zarówno podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej, jak i może stanowić podstawę odpowiedzialności karnej.

KRK zleciła jednocześnie w wybranych kancelariach komorniczych wizytacje w zakresie przestrzegania tej regulacji prawnej.

 

 

 

Nowe brzmienie ust. 8 (z wyjątkiem pkt 3) oraz dodane ust. 8a i 8b w art. 8, które weszły  w życie z dn. 8.11.2015 r.

 

Art. 8.8. uoksie: Komornik wybrany przez wierzyciela odmawia jednak wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli:

1) w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy;

2) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%;

3) wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000. (ten punkt wszedł w życie 1 stycznia 2016r.)

8a. Zaległość, o której mowa w ust. 8 pkt 1, oblicza się dzieląc liczbę spraw niezałatwionych w poprzednim półroczu przez średni miesięczny wpływ spraw w poprzednim półroczu, wyłączając sprawy o egzekucję świadczeń powtarzających się. Skuteczność, o której mowa w ust. 8 pkt 2, oblicza się ustalając procentowy stosunek liczby spraw załatwionych poprzez wyegzekwowanie świadczenia w roku poprzednim do liczby spraw, które wpłynęły w roku poprzednim.

8b. W stosunku do komornika, który rozpoczął działalność, zaległość, o której mowa w ust. 8 pkt 1, i skuteczność, o której mowa w ust. 8 pkt 2, oblicza się po upływie roku następującego po roku, w którym złożył ślubowanie.

 

LS

informacja prasowa: KRK

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY