MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

blady-vat-mPismem z dnia 6 lipca br. Krajowa Rada Komornicza zwróciła się do Ministra Finansów o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do uchylenia interpretacji ogólnej z dnia 9 czerwca 2015 r. (PT1.050.1. 2015.LJU.19), zmieniającej interpretację ogólną z dnia 30 lipca 2004 r. (PP10-812802/04/MR/1556PP).

Przypomnienie

W interpretacji z dnia 9 czerwca 2015 r., Minister Finansów analizując obowiązujące przepisy prawa oraz tezy wynikające z orzeczeń TSUE stwierdził, iż komornik sądowy (będący funkcjonariuszem publicznym i wykonującym powierzone mu przez państwo władztwo w zakresie wykonywania orzeczeń sądowych i innych tytułów wykonawczych) prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, działając w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Stąd uznano, że wykonywane przez komorników czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako świadczenie usług za wynagrodzeniem.

Jakie mogą być tego skutki wg komorników

Zakładając, że podatek VAT zawarty będzie w opłacie egzekucyjnej, obniżenie wysokości opłat egzekucyjnych spowoduje spadek przychodów kancelarii o 18,7%, a spadek dochodów średnio o 50%, zaś w skrajnych przypadkach nawet o 90%.

Z przeprowadzonych przez samorząd komorniczy analiz wynika, że wskutek uczynienia komorników sądowych podatnikami podatku VAT, zmuszeni oni będą do radykalnego obniżenia kosztów działalności egzekucyjnej, albowiem spadek przychodu z opłat spowoduje niemożność utrzymania kancelarii komorniczej na dotychczasowym poziomie. Oznaczać to musi w pierwszej kolejności redukcję zatrudnienia, o ile dany komornik zatrudnia pracowników. W wielu kancelariach nie istnieje możliwość takiego ograniczenia kosztów, co w istocie uniemożliwi tym komornikom dalsze prowadzenie działalności egzekucyjnej. W każdym przypadku skutkiem wdrożenia omawianej interpretacji Ministra Finansów będzie brak możliwości właściwej realizacji powierzonych komornikom zadań, co bezpośrednio wpłynie na sprawność i skuteczność egzekucji.

"Chciałbym wyrazić ubolewanie"

W odpowiedzi, podsekretarz stanu w MF Jarosław Neneman stwierdził, że nie jest możliwe uchylenie przedmiotowej interpretacji.

Chciałbym wyrazić ubolewanie z tego powodu, że KRK koncentruje swoją uwagę na próbach wykazania wadliwości przedmiotowej interpretacji ogólnej, zamiast zwrócenia uwagi na problemy jakie mogą się pojawić w działalności prowadzonej przez komorników w związku z regulacjami dotyczącymi podatku od towarów i usług. Trwają prace nad projektem rozporządzenia MF, w którym zostanie określony szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, tak aby zgodnie z przepisami ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części wynagrodzenia - dodał podsekretarz.

Poniżej zamieszczam następujące dokumenty:

- Pismo Krajowej Rady Komorniczej do Ministra Finansów z dnia 6 lipca br.

- Pismo Ministerstwa Finansów z dnia 20 lipca br.

- Projekt Rozporządzenia MF w sprawie późniejszego terminu powstania obowiązku podatkowego

 

LS










 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY