MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 16 stycznia 2021r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

question palący znak zapytaniaINTERWENCJA

Tomasz Wociechowski, komornik sądowy z Jędrzejowa, zaplanował na dzień 21 grudnia br. licytację licznych nieruchomości rolnych pana Ernesta. Licytowane mają być działki zabudowane, jak i pola uprawne

 

Wycena nieruchomości jest jednak stara, oparta na cenach z lat 2015-2016. Wg czytelnika, teraz są zupełnie inne ceny, w dodatku bieżący rok wiele zmienił na rynku nieruchomości. Generalnie, miasto zaczęło uciekać na wieś.

Pan Ernest twierdzi także, że dla części działek zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego oraz jedna z działek uzyskała dostęp do drogi publicznej.

Czytelnik obawia się, że licytacja może być ustawiona.

Sprawą się zajmę.

 

Aktualizacja 18 grudnia

 

Co udało się nam ustalić?

1. Czytelnik jest po przeszczepie serca, jest osobą niepełnosprawną.

 

2. Gdy zachorował, został okradziony. Do dzisiaj walczy o odzyskanie ponad 250.000 zł skradzionych w zuchwały sposób na "fałszywe konto". Przestępcy założyli na niego konto, na które przelali pieniądze, jakie pan Ernest miał otrzymać za sprzedaż płodów rolnych.

 

3. Kradzież spowodowała, że sam popadł w długi. Największym jego wierzycielem był bank, który niedawno sprzedał jego wierzytelność jednemu z funduszy sekurytyzacyjnych za... 2,79% wartości. Bank nie złożył czytelnikowi żadnej propozycji spłaty (np. w wysokości 20-30%).

Teraz fundusz chce 100% wartości wierzytelności, to on złożył wniosek o licytację jago nieruchomości. Postanowieniem z 18 listopada br. komornik Wojciechowski przyznał pełnomocnikowi funduszu 5.400 zł. O tyle zwiększył się dług czytelnika.

 

4. Pan Ernest złożył wniosek do komornika o sporządzenie dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości. Podstawą wniosku była zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz znaczący wzrost cen nieruchomości. Do wniosku dołączył: aktualne zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości oraz dokumenty potwierdzające wzrost cen, w tym z GUS.

 

5. Postanowieniem z 16 grudnia komornik oddalił jego wniosek. Nie odniósł się do zmiany planu zagospodarowania. Natomiast w sprawie zmiany cen napisał, że dłużnik nie dołączył do wniosku "operatu szacunkowego wykonanego poza postępowaniem egzekucyjnym".

 

6. Z postanowienia komornika czytelnik dowiedział się także, że operat szacunkowy był dwukrotnie aktualizowany, już po terminie opisu i oszacowania. Aktualizacje miały miejsce w dniach: 25.09.2019 oraz 20.11.2020r. O aktualizacjach czytelnik nic nie wiedział.

 

7. Dlatego udał się zaraz do komornika i poprosił o ich ksera. Komornik odmówił. Pan Ernest taką przysłał nam relację z tego spotkania z komornikiem:

"Komornik oświadczył mi, że nie wyda aktualizacji, gdyż nie musi. Powiedział także, że nie musiał mnie informować o tych aktualizacjach. Powiedział, że aktualizacje to jest sprawa jego, jako komornika i pana S., jako rzeczoznawcy".

 

8. Czytelnik w sądzie złożył liczne skargi. Złożył także wniosek w trybie nadzoru sądu nad pracą komornika, o nakazanie komornikowi sporządzenia dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości. Do wniosku dołączył najnowsze dane z aktów notarialnych, a dotyczące sprzedaży nieruchomości w tym roku. Z danych tych wynika, że nastąpił znaczny wzrost cen.

 

9. Komornik dostał także informację, że zgodnie z prawomocnym wyrokiem sprzed kilku dni, jedna z działek uzyskała dostęp do drogi (droga konieczna). Przez rzeczoznawcę była wyceniona jako działka bez dostępu do drogi.

 

cdn.

 

 

 

JW

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY