MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 29 listopada 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

mushroom 2166010 960 72017 sierpnia br. Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom zaangażowanym w proceder wyprowadzenia majątku ze spółki GetBack SA

 

Zarzuty dotyczą przestępstwa umyślnej niegospodarności polegającej na zakupie bazy danych jednego z banków obejmującej dane wrażliwe ponad 200 tysięcy klientów za kwotę 1,3 miliona złotych, a także przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy.

 

Dwoje oskarżonych pracowników GetBack , w tym jedna osoba pełniąca funkcję prokurenta spółki, wbrew obowiązującym w spółce wewnętrznym zasadom, zawarło z podmiotem zagranicznym umowę przeniesienia praw do bazy danych, której zawartości uprzednio nie zweryfikowali.

 

Ustalenia śledztwa wskazują, że powyższa zagraniczna spółka została wykorzystana przez fikcyjne osoby na potrzeby przestępczej transakcji, zaś cena bazy danych – na wyraźne polecenie oskarżonego w sprawie prokurenta - kilkukrotnie zawyżona.

 

Różnica wartości wynikająca z zawyżonej ceny miała być podzielona między wszystkich uczestników transakcji, a to w oczywisty sposób wiązało się wyrządzeniem szkody na rzecz GetBack. Dodatkowo ustalono, że środki zamiast na konto zagranicznej spółki zbywającej bazę danych, trafiły na rachunki bankowe utworzone przez tzw. „słupy”.

 

Pozostający w zmowie z pracownikami GetBack sprzedawca bazy danych miał przekazać hasło do odblokowania pliku z zawartością bazy danych. Nabywca jednak nie dopilnował, by hasło to zostało przekazane, jak również nie zweryfikował w inny sposób, że doszło do nabycia oferowanego produktu, za który przelał kwotę 1,3 miliona złotych.

 

Skuteczne działania prokuratury i banku polegające na zablokowaniu rachunków bankowych zapobiegły wypłacie kwoty blisko 1 miliona złotych przez sprawców. Pieniądze te zostały zwrócone GetBack w restrukturyzacji. Faktyczna więc poniesiona szkoda przez GetBack to kwota 330.000 złotych.

 

Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Poprzednie akty oskarżenia 

Pierwszy akt oskarżenia w śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie pod koniec października 2020r. Wśród 16 oskarżonych w nim osób są m.in. były prezes spółki - Konrad K. oraz byli prezesi oraz członkowie zarządu Idea Banku SA.

 

W styczniu 2022r. Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, w tym 4 byłym członkom zarządu GetBack.

 

W marcu 2022r. oraz na początku sierpnia 2022r. skierowano do Sądu Okręgowego w Łodzi oraz Sądu Okręgowego w Lublinie dwa akty oskarżenia przeciwko łącznie 25 sprzedawcom bezpośrednim obligacji GetBack działającym na terenie województwa łódzkiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.

 

 

Powiązane z GetBack:

Aktor Borkowski do czytelnika: Nie czekaj na inne rozwiązanie. Nie warto! 

 

Bez aktora Borkowskiego i nadal bez wyjaśnień

 

Najbardziej obciachowe teksty windykacyjne - "Nie daj się wykluczyć ze społeczeństwa". Na pocieszenie Borkowski zawsze może ci zaśpiewać

 

 

 

LS

Prokuratura Krajowa

foto: Pixabay

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY