MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 11 sierpnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

question palący znak zapytaniaINTERWENCJA

Komornik sądowy Tadeusz Matusiak zlicytował pod nadzorem Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią mieszkanie czytelniczki. Stało się tak pomimo obowiązywania zakazu zbywania takich lokali w czasie epidemii

 

Zgodnie bowiem z art. 952 (1) § 5. kpc, licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, nie przeprowadza się w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 90 dni po jego zakończeniu.

 

Wg komornika, artykuł ten nie znalazł zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż wniosek o wyznaczenie terminu licytacji został złożony przed wejściem w życie ustawy z 14 maja 2020r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenieniem się wirusa SARS-CoV 2 (art. 64 ustawy). Wierzyciel miał taki wniosek złożyć w dniu 7 lipca 2015r.

 

Jednak komornik Matusiak wyceny mieszkania dokonał dopiero 7 sierpnia 2018r.

 

Czytelniczka ma wątpliwości, czy wniosek o licytację można złożyć przed terminem opisu i oszacowania. I jak to się ma do działań osłonowych podczas pandemii.

 

Postaramy się to wyjaśnić.

 

 

 

Aktualizacja: 19 marca

  

 

Komentarz

 

Mailem z 21 lutego poinformowaliśmy prezesa sądu, iż może ustosunkować się do treści artykułu. I taką opinię prezes przysłał.

Brak w niej jednak wyjaśnienia najważniejszej kwestii: czy można złożyć skuteczny wniosek o licytację nieruchomości, która służy zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, kilka lat przed uprawomocnieniem się opisu i oszacowania.

 

Wniosek wierzyciela w sprawie był złożony do poprzedniej wyceny, nie tej, która była podstawą wyznaczenia pierwszego terminu opisanej licytacji.

cdn.

 

 

JW

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY