MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 29 maja 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

question palący znak zapytaniaINTERWENCJA

7 marca komornik sądowy Tomasz Wojciechowski ma zlicytować nieruchomość rolną zabudowaną. Na działce o pow. 4000 m2, w części siedliskowej, znajdują się: budynek mieszkalny oraz gospodarczy

 

Są także, wybudowane za środki unijne: płyta obornikowa oraz szambo. Wg czytelnika, aby obecnie wybudować podobne gabarytowo szambo i płytę obornikową (wraz z projektem), trzeba wyłożyć około 180.000 zł.

 

Natomiast całość nieruchomości została wyceniona przez biegłego na... 148.073 zł.

A gdzie wartość działki i budynków? - pyta czytelnik.

Chce byśmy wyjaśnili, czy wycena jest prawidłowa.

 

Postaramy się to wyjaśnić.

 

 

Aktualizacja: 19 marca 

Aktualizacja: 25 marca

 

Zgodnie z art 948 § 2 kpc, w oszacowaniu należy podać osobno wartość nieruchomości, budowli i innych urządzeń, przynależności i pożytków oraz osobno wartość całości. Zdecydowana większość biegłych postępuje zgodnie z tym wymogiem.

 

Może w Jędrzejowie jest inaczej, ale to dziwne.

 

Tym bardziej, że prezes sądu nie zaprzeczył, że wartość samego szamba i płyty obornikowej może być wyższa od wartości całej nieruchomości (z domem, działką i pom. gospodarczym), wycenionej przez biegłego.

 

Gdyby biegły postąpił zgodnie z ww. artykułem kpc i wyszło mu, że te budowle (szambo i płyta) są więcej warte niż cała nieruchomość, to zapewne musiałby dowieść, że szambo i płyta obornikowa... obniżają wartość nieruchomości.

 

Po drugiej licytacji, nieruchomość może być przejęta przez wierzycieli. I to po cenie, za jaką został wyceniona. Czytelnicy mogą więc teoretycznie ponieść szkodę.

 

W sprawie wycen nieruchomości dla potrzeb egzekucyjnych w Jędrzejowie mamy kolejne zgłoszenie. Tym razem biegły wycenił działkę przeznaczoną w części pod zabudowę, w części pod rolnictwo.

Jak wycenił, a sąd wycenę przyklepał - wkrótce w osobnym artykule.

 

cdn.

 

 

 

 

 

JW

foto: Pixabay

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY