MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

door 1590024 340INTERWENCJA

Otrzymaliśmy stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich do przedstawionej w dwóch artykułach sprawy rolniczki, która rzekomo miała być reprezentowana przez pełnomocnika z urzędu w postępowaniu egzekucyjnym. O pełnomocniku nie została poinformowana zarówno przez sąd, jak i samego pełnomocnika

 

Adwokat wręcz stwierdził: "Nie byłem pani adwokatem, to dlaczego miałem panią poinformować".

 

Więcej o sprawie:

Zaskakujące ustalenia w sprawie niechcianego pełnomocnika (2)

 

Małgorzata Świętczak, zastępca dyrektora Zespołu Prawa Cywilnego przy RPO takie przesłała wyjaśnienia:

Z przesłanego przez Państwa opisu sprawy wynika, że mogło dojść do naruszenia możliwości obrony praw dłużników w toku postępowania egzekucyjnego. Niemniej jednak, żeby jednak to potwierdzić, konieczna byłaby analiza akt sprawy – pod kątem oceny prawidłowości działania sądu i pełnomocnika, na podstawie złożonego wniosku o przyznanie pomocy prawnej z urzędu.

Państwo dłużnicy mogą zwrócić się do Biura Rzecznika z opisem swojego problemu. Przydatne byłoby załączenie kluczowych dokumentów.

 

Inną sprawą jednak jest, czy Państwu dłużnikom można jeszcze realnie pomóc na tym etapie egzekucji, tj. po przysądzeniu ich własności na rzecz nabywcy licytacyjnego oraz po prawomocnym oddaleniu przez sąd wniosków o przywrócenie terminów do zaskarżenia postanowień o przybiciu i przysądzeniu własności nieruchomości. W zwykłym postępowaniu (tzw. rozpoznawczym) pozbawienie prawa do obrony praw uzasadnia wznowienie postępowania. W postępowaniu egzekucyjnym wznowienie z zasady nie jest jednak możliwe. Naruszenie prawa w toku egzekucji może być podstawą procesów odszkodowawczych przeciwko komornikowi i Skarbowi Państwa (sądowi), ale trzeba uzasadnić wszystkie przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej: bezprawność działania, wysokość szkody i związek przyczynowy, tj. że konkretne działanie określonej osoby wywołało taką właśnie szkodę, w określonym rozmiarze.

Do oceny, czy w tej sprawie prawidłowo zachował się pełnomocnik (tj. czy kontaktował się z mocodawcą, jakie działania podjął itd.) uprawnione są organy adwokatury, w ramach odpowiedzialności dyscyplinarnej.

cdn.

 

 

JW

foto: Pixabay

 

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY