MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 28 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
 
Odpowiedzi, które udzielił Roman Romanowski, rzecznik prasowy Rady Izby Komorniczej we Wrocławiu na zadane poniżej pytania:

 

- czy działanie komornika jest zgodne z prawem?

- co może w takiej sytuacji zrobić dłużnik?

- czy dłużnik może liczyć na pomoc w tej sprawie

Odpowiadając na postawione pytania odpowiadam, że odmowę wydania przez komornika operatu szacunkowego nieruchomości w świetle zastrzeżenia o prawach autorskich przysługujących biegłemu należy uznać za prawidłową. Operat szacunkowy jest sporządzany przez biegłego na polecenie komornika i jest elementem  "technicznym" procedury opisu i oszacowania. W tym konkretnym przypadku z wyjaśnień komornika wynika, że biegły potraktował to jako dzieło (umowa o dzieło) i zastrzegł stosowną klauzulę o możliwości jego rozpowszechniania. Napisałem powyżej element "techniczny" dlatego, że pozyskanie tego operatu jest jedną z wielu czynności które podejmuje komornik przy wykonywaniu czynności opisu i oszacowania. W ramach tej procedury pozyskiwane są również inne informacje dotyczące zajętej nieruchomości (np. ilość zamieszkujących i zameldowanych tam osób, sposób wykorzystywania nieruchomości, obciążenia, itp. ) i wszystkie te informacje umieszczane są protokole opisu i oszacowania nieruchomości który to dokument jest dla dłużnika najważniejszy gdyż to on podlega zaskarżeniu.

Podsumowując, z wyjaśnień uzyskanych od komornika prowadzącego przedmiotowe postępowanie wynika, że wszystkie informacje podane przez biegłego w operacie szacunkowym zostały zamieszczone w protokole opisu i oszacowania.

Komornik poinformował, że dłużnik był obecny przy samym opisie i oszacowaniu, zapoznał się z treścią zarówno protokołu jak i operatu co pokwitował własnoręcznym podpisem. Komornik nie ma obowiązku  doręczania dłużnikowi samego operatu szacunkowego natomiast operat ten stanowi integralną część akt postępowania egzekucyjnego a dłużnik w każdej chwili zgodnie z ogólną zasadą dostępu przez strony do akt sprawy, może ten operat przeglądać  w kancelarii komornika wraz z aktami postępowania egzekucyjnego (nie jest to żaden tajny dokument). Wgląd w akta zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Cywilnego odbywa się pod nadzorem komornika lub upoważnionej przez niego osoby.

Mam nadzieję, że powyższe informacje Pana zadowalają. Jeżeli będzie miał Pan jeszcze jakieś pytania służę pomocą.

-  jaki przepis prawa konkretnie daje możliwość odmowy sporządzenia ksera dokumentu - operatu szacunkowego?   
Z mojej wiedzy wynika, że komornik ma obowiązek wydania ksera operatu szacunkowego i to nieodpłatnie.
-  jaki przepis prawa stanowi (kpc), że komornik postąpił zgodnie z prawem?
-  operat szacunkowy jest podstawą wyceny. Liczba zameldowanych osób czy obciążania nie mają znaczenia dla ceny.   
Przy skardze na czynność komornika  - neguje się operat szacunkowy np.:   metodologię wyceny, obiekty porównawcze itp.  
W protokole tego nie ma. Jak dłużnik ma złożyć w takim wypadku   merytoryczną skargę?
-  nie spotkałem się, by jakikolwiek komornik w kraju odmówił wydania operatu. Czy Wrocław rządzi się innymi przepisami kpc?    
Pan też nie wydaje operatów szacunkowych?

Żaden przepis nie zabrania pobierania odpisu z akt sprawy. Dlatego też napisałem, że zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego  dłużnik ma możliwość wglądu w akta jak również pobierać odpisy z akt sprawy i myślę, że komornik bez problemu akta wraz z operatem udostępni. Odpowiadając na Pana drugie pytanie należy wskazać, że żaden przepis nie nakazuje doręczenia dłużnikowi operatu szacunkowego. Obowiązek dotyczy tylko i wyłącznie  protokołu opisu i oszacowania trudno wiec nazwać działanie komornika jako bezprawne. Oczywiście w wielu kancelariach ten operat  jest stronom doręczany. Sam również go doręczam. Akurat komornik z Oleśnicy korzysta z usług takiego biegłego sądowego który zastrzega sobie użycie jego operatu w określony sposób i ma do tego prawo (prawo autorskie). Natomiast konsekwentnie powtarzam dłużnik ma prawo wglądu w akta w tym w przedmiotowy operat oraz pobierać stosowne odpisy tym samym żadne jego prawa nie zostały naruszone.

- czyli komornik musi na wniosek musi wydać ksero operatu w tej sprawie -   tak?

Moim zdaniem uzyskanie kopii całego operatu będzie naruszeniem prawa autorskiego biegłego natomiast wydaje mi się, że uzyskanie kopii pewnych niewielkich fragmentów tego operatu byłoby dopuszczalne (to tak odpowiedź na gorąco, że odpowiedzieć z całą pewnością należałoby przeanalizować przepisy prawa autorskiego). Przyznam, że jest to sytuacja wyjątkowa ale w mojej ocenie zgodna z prawem.

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY