MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Powództwa przeciwegzekucyjne wytaczane przez małżonka dłużnika-mW dniu 9 kwietnia 2014 r., w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości odbyło się seminarium poświęcone problematyce powództw przeciwegzekucyjnych wytaczanych przez małżonka dłużnika. Oprócz członków sekcji cywilnej i ustrojowej IWS, w spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: dr Marcin Walasik (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz sędzia Wiesław Grajdura (Naczelnik Wydziału Prawa Cywilnego w Departamencie Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości).

Referat wprowadzający do dyskusji wygłosił dr Jerzy Słyk (IWS), prezentując przeprowadzone przez siebie badanie empiryczne, które objęło akta spraw sądowych, toczących się na skutek wystąpienia przez małżonka dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym na podstawie art. 840 § 1 pkt 3) lub 8401 KPC. Zwrócił uwagę na rozbieżności interpretacyjne dotyczące wskazanych przepisów, występujące w orzecznictwie sądów powszechnych, orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz wypowiedziach przedstawicieli doktryny. W szczególności wskazał na problem określenia relacji między postępowaniem klauzulowym i procesem toczącym się na skutek wystąpienia z powództwem przeciwegzekucyjnym w aspekcie możliwych do podniesienia przez małżonka dłużnika zarzutów.

W dyskusji wyrażone zostało zgodne zapatrywanie na temat obowiązujących unormowań prawnych, które ocenione zostały jako zbyt skomplikowane, niejasne dla stron postępowania i trudne w stosowaniu. Jednym ze szczegółowych zagadnień, które omówiono, była problematyka zarzutów podnoszonych w związku z udzieleniem zgody przez małżonka na zaciągnięcie zobowiązania. Analizując pojawiające się w tym zakresie wątpliwości, dr M. Walasik opowiedział się za możliwością badania zarzutów dotyczących zgody małżonka zarówno w postępowaniu klauzulowym jak i w procesie toczącym się na skutek wystąpienia przez małżonka dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym. Za rozwiązaniem tym przemawiać może podział zarzutów na formalne i materialne. Dr M. Walasik wskazał również na możliwość rozwiązania pojawiających się wątpliwości w drodze zmiany obowiązujących przepisów polegającej na przesunięciu obrony małżonka dłużnika przed odpowiedzialnością z majątku wspólnego do postępowania merytorycznego z jednoczesnym zaangażowaniem go w ten proces.

W toku dyskusji poddano również ocenie nowelizację art. 840 KPC przeprowadzoną w 2004 r., Znacząco ograniczyła ona zakres zarzutów podnoszonych przez małżonka w powództwie przeciwegzekucyjnym do tych, których dłużnik nie mógł wcześniej podnieść. Wyrażono pogląd, że właściwsze byłoby ograniczenie zarzutów małżonka dłużnika do niepodnoszonych wcześniej przez dłużnika.

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY