MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 8 czerwca 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

12 października to Dzień Bezpiecznego Komputera, obchodzony od 2004 roku. Zagrożeń związanych z komputerami jest wiele. W świecie, w którym większość komputerów pracuje w sieci i ma dostęp do Internetu, temat ich bezpieczeństwa staje się jeszcze bardziej istotny niż kiedykolwiek. . I choć prawie każdy z nas ma tego świadomość, nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób to bezpieczeństwo zapewnić. O tym jak zwiększyć bezpieczeństwo naszych komputerów przypominają eksperci z Allianz Polska

 

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe oraz Firewall

Oprogramowanie antywirusowe to podstawowe narzędzie ochrony komputera. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji tego typu, zarówno komercyjnych jak i bezpłatnych. Brak ochrony antywirusowej otwiera przestępcom możliwość korzystania ze złośliwego oprogramowania, co ułatwia przejęcie kontroli nad komputerem czy kradzieży danych. Ważnym elementem ochrony komputera jest zapora sieciowa monitorująca komunikację tego komputera z innymi urządzeniami, zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w Internecie. Dobrze skonfigurowana zapora może nie tylko uchronić przed atakami przestępców cybernetycznych, ale również zablokować próbę połączenia się wirusa z serwerami przestępców zakłócając jego działanie.

 

Aktualizuj komputer na bieżąco

Większość twórców oprogramowania zapewnia automatyczne mechanizmy aktualizacji dla aplikacji. Warto sprawdzić czy są włączone, działają prawidłowo i nie zgłaszają błędów. Ważne, aby kluczowe elementy oprogramowania komputera i popularne aplikacje były zawsze aktualne. Zwiększy to bezpieczeństwo, stabilność, a często również szybkość działania programów.

 

Pamiętaj o haśle

Hasło jest kluczem do naszej elektronicznej tożsamości – należy o nie dbać. Niedopuszczalne są hasła typu qwerty123, czy takie zawierające datę naszych urodzin, łatwe do odgadnięcia. Systemy informatyczne rozpoznają nas jako użytkownika, a nie jako osobę. Każdy, kto poda prawidłowe dane uwierzytelniające będzie traktowany jak zaufany użytkownik, mający wszelkie uprawnienia do działań na sprzęcie. Należy więc pamiętać, aby hasło było długie i skomplikowane – jeżeli ktoś będzie chciał je zgadywać nie będzie miał łatwego zadania. Jeżeli hasło będzie regularnie zmieniane jego złamanie może być trudne.

 

Szyfrowanie sprzętu

Jeżeli korzystamy z urządzenia przenośnego takiego jak laptop, tablet czy smartfon, można rozważyć zaszyfrowanie dysku urządzenia. Większość smartfonów i tabletów posiada możliwość szyfrowania w standardzie – wystarczy wyszukać odpowiednią opcję w konfiguracji, wprowadzić hasło i gotowe. W przypadku utraty urządzenia dane w sprzęcie pozostaną bezpieczne, a często ich wartość jest większa niż wartość urządzenia.

 

Bezpieczne korzystanie z komputera

Używając komputera należy uważnie czytać treści wyskakujących okienek, zwłaszcza podczas korzystania
z przeglądarki internetowej. Bardzo często ignorujemy komunikaty z tych okienek, co może skutkować niechcianą instalacją programów typu malware, trojan lub innych wirusów. Programy mogą zakłócić działanie komputera, wykraść dane lub pozyskać hasła do innych serwisów, z których korzystamy.

- Jeśli korzystamy ze stron, które umożliwiają pobieranie i instalację oprogramowania poprzez własnego „Managera Instalacji”, należy dokładnie weryfikować każdy etap instalacji, gdyż zdarza się, że jest tam automatycznie zaznaczona opcja, która oprócz instalacji oprogramowania, na którym nam zależy instaluje różnego rodzaju dodatki, rozszerzenia, które nie są nam potrzebne a dodatkowo zabierają pamięć komputera – ostrzega Krzysztof Chmiel, menedżer Wydziału Bezpieczeństwa Informacji w Allianz Polska.

 

Twórz kopie zapasowe

Jeśli przechowujesz na komputerze ważne dane, których utrata byłaby problematyczna (np. zdjęcia rodzinne, pracę magisterską, doktorat czy inne ważne dokumenty), zalecane jest tworzenie kopii zapasowych danych. Może do tego posłużyć pamięć zewnętrzna typu pen-drive lub zewnętrzny dysk przenośny. Należy pamiętać, że dysk komputera może również ulec awarii uniemożliwiającej odtworzenie z niego danych. Nie posiadając kopii zapasowych, można stracić wszystkie dane z komputera.

 

 

 

Informacja prasowa: newsrm

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY