MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 29 czerwca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach funkcjonariusze CBA zatrzymali 6 osób w śledztwie dotyczącym wystawiania fikcyjnych faktur VAT. Zatrzymane osoby to przedsiębiorcy i przedstawiciele podmiotów gospodarczych z terenu województwa śląskiego

 

W Prokuraturze Okręgowej w Katowicach podejrzani usłyszeli zarzuty narażenia na uszczuplenie podatku VAT, prania brudnych pieniędzy oraz posługiwania się i przyjmowania stwierdzających nieprawdę dokumentów w postaci fikcyjnych faktur VAT.

Wobec 5 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozorów Policji. 

 

Ustalenia śledztwa

Śledczy ustalili, iż osoby zatrzymane w okresie od stycznia 2012 roku do lipca 2019 roku przyjęły co najmniej 365 nierzetelnych faktur VAT. Faktury te nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Dotyczyły fikcyjnej sprzedaży, między innymi usług reklamowych i zostały wykorzystane przez przedsiębiorców do bezpodstawnego obniżenia podatku VAT. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, iż w wyniku tych działań doszło do narażenia na uszczuplenia podatku VAT na kwotę ponad 5 mln złotych.

 

Przedmiotowe śledztwo prowadzone jest w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach od stycznia 2020 roku. Podstawą wszczęcia śledztwa było zawiadomienie złożone przez Urząd Skarbowy w Katowicach.

 

Zarzuty wobec prezesa jednego z uczniowskich klubów sportowych z Katowic

Wcześniej w śledztwie zarzuty zawiązane z wystawianiem w latach 2012 – 2019 fikcyjnych faktur dotyczących między innymi sprzedaży usług reklamowych na rzecz podmiotów gospodarczych z terenu województwa śląskiego i podrabianiem faktu VAT przedstawiono prezesowi jednego z uczniowskich klubów sportowych z Katowic.

Wśród zarzutów postawionych temu podejrzanemu jest także zarzut związany z wystawieniem dokumentów w postaci co najmniej 111 faktur VAT na łączną kwotę ponad 10 mln złotych, które to przestępstwo stanowi tzw. zbrodnię watowską.

Wobec podejrzanego stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY