MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  26 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Od przyszłego roku banki będą musiały szukać spadkobierców, których bliscy pozostawili na kontach pieniądze. Nowe przepisy właśnie przyjął Senat.

Kiedy dziedziczymy bankowe długi po bliskich zmarłych, banki nie mają problemu, żeby znaleźć spadkobiercę dłużnika i ściągać z niego raty. Albo w niektórych przypadkach wypowiedzieć umowę i próbować zwindykować cały dług naraz.

Jednak po rodzinie możemy odziedziczyć nie tylko długi, ale też majątek. Co więc z pieniędzmi na kontach, które pozostawili po sobie nasi bliscy zmarli? Wielu spadkobierców nie wie, że ich bliscy, po których dziedziczą, pozostawili po sobie jakieś środki. Nawet jeśli przypuszczają, że zmarły mógł pozostawić po sobie pieniądze na koncie, to nie wiedzą, w którym banku, w którym SKOK-u czy w której firmie ubezpieczeniowej.

Chodzi o rachunki, których posiadacze już nie żyją, a spadkobiercy nie wiedzą o pozostawionych w bankach środkach. Zmiany prawne mają umożliwić pełną realizację prawa do spadku. Szacuje się, że na tych kontach może być zgromadzonych 5-8 mld zł.

Banki mimo wezwania Komisji Nadzoru Finansowego same nie wdrożyły procedur aktywnego poszukiwania spadkobierców. - Jest to o tyle oburzające, że w przypadku śmierci osoby, która miała dług wobec banku, aktywnie poszukują spadkobierców długu - mówił senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący komisji rodziny i polityki społecznej.

Senat pomoże

Dlatego teraz to ma się zmienić. Senatorowie, nowelizując ustawę Prawo bankowe, przyjęli regulację tzw. uśpionych rachunków bankowych. - Dzięki tej ustawie wszyscy ci, którzy do tej pory nie mieli dostępu do kont po zmarłych, kont zapomnianych, będą mogli po spełnieniu odpowiednich warunków zapisanych w ustawie skorzystać z możliwości poznania danych dotyczących tych kont, które to konta są w różnych bankach lub spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych - mówił podczas posiedzenia Senatu senator Kazimierz Kleina.

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY