MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Zespół Ustrojowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" opracował opinię dotyczącą projektu nowego rozporządzenia stanowiącego regulamin urzędowania sądów powszechnych. Nowy regulamin musi być ustanowiony w związku z przywróceniem instytucji asesora sądowego.

Niemniej w opinii "Iustitii" zawarte zostały zarówno uwagi czy zastrzeżenia dotyczące przepisów przyjętych w poprzedniej wersji regulaminu i wówczas już krytykowanych, jak i dotyczące projektów nowych, które pojawiły się dopiero w obecnie konsultowanym tekście.

Opinia wraz z pismem sygnowanym przez Członka Zarządu Łukasza Piebiaka jako kierującego zespołem, została przesłana adresatowi - Ministerstwu Sprawiedliwości.

Przedstawiamy treść opinii.

Opinia Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

w sprawie projektu Regulaminu urzędowania sądów powszechnych

 

I. Uwagi ogólne

Przedstawiony do zaopiniowania projekt Regulaminu urzędowania sądów powszechnych (dalej: Projekt) w zasadniczej części zbieżny jest z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 czerwca 2015 r. – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 925) co jest o tyle zrozumiałe, że potrzeba uchwalenia nowego Regulaminu po kilku miesiącach obowiązywania powstała wyłącznie na skutek nieumiejętnego legislacyjnie przywracania do ustroju polskich sądów powszechnych instytucji asesora sądowego. Powyższe nie oznacza jednak, że Stowarzyszenie może ograniczyć się do podtrzymania uwag przedstawionych w maju b.r. do projektu aktualnie obowiązującego Regulaminu, albowiem w toku procedury opiniowania tamtego projektu uległ on daleko idącym zmianom, które w istocie podważyły sens tworzenia nowego Regulaminu. Prawie wszystkie nowe, oczekiwane przez środowisko sędziowskie rozwiązania zostały z projektu usunięte, za to pozostały i ostatecznie weszły w życie rozwiązania, które wywołują zasadnicze wątpliwości.

 

Źródło: http://iustitia.pl/opinie/1087-opinia-iustitii-w-sprawie-projektu-regulaminu-urzedowania-sadow-powszechnych

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY