MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  29 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Robert Damski: - Osoba sporządzająca spis inwentarza ponosi odpowiedzialność za jego zgodność z rzeczywistością. Dlatego trzeba wykonać go z należytą starannością.

Na pytania odpowiada znany komornik Robert Damski.

1. Siostra zmarła i zostawiła po sobie 2 tys. zł długu, ale również warte 100 tys. zł mieszkanie. Czy, jeśli je odziedziczę, będę musiała oddać 2 tys. zł?

Robert Damski: - Kiedy umiera ktoś, po kim dziedziczymy, zawsze mamy dwie możliwości. Spadek można przyjąć lub odrzucić. Na decyzję mamy pół roku. Jeśli w tym czasie nie wystąpimy do sądu o przyjęcie lub odrzucenie spadku, to, na podstawie nowych przepisów Kodeksu cywilnego, odziedziczymy dług tylko z dobrodziejstwem inwentarza. Czyli, mówiąc najprościej, do wartości pozostawionego majątku. W tym przypadku warto spadek przyjąć, ponieważ mieszkanie ma znacznie większą wartość. Po oddaniu 2 tys. złotych, stanie się pani właścicielem mieszkania wartego wielokrotnie więcej.

2. Kilka lat temu wzięłam z mężem wspólny kredyt. Później rozwiedliśmy się, on płacił raty, ale niedawno zmarł. Czy jego dług przejdzie teraz na mnie?

R. D.: - To nie do końca tak. Co do zasady, to nie jest tylko dług zmarłego, ponieważ kredyt brali państwo wspólnie, gdy byliście jeszcze małżeństwem. Gdyby mąż zawarł nową umowę z bankiem już po rozwodzie, w ogóle nie odpowiadałaby pani za jego zobowiązania. Jeśli nic w tej sprawie nie zrobiliście, z punktu widzenia banku, kredyt nadal jest wspólny. Tym samym pani również jest dłużnikiem i musi dalej kredyt płacić. Jedyne, co mógłbym podpowiedzieć, radzę wystąpić do banku z prośbą, by dokonał podziału zobowiązania na dwie osoby, żeby pani mogła oddać tylko swoją część.

 

...

 

Źródło: http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/artykul/dziedziczenie-dlugow-po-zmianach-od-pazdziernika-2015-oto-najczesciej-zadawane-pytania-i-odpowiedzi

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY