MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 23 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

„Nie widzimy konieczności absorbowania uwagi Komisji ustawą medialną” – poinformował w liście do HFPC wiceminister spraw zagranicznych. W styczniu tego roku, HFPC zaapelowała do MSZ o rozważenie skierowania ustawy do zaopiniowania przez Komisję Wenecką.

W swoim stanowisku HFPC podkreśliła, że poddanie ustawy ocenie przez Komisję Wenecką będzie istotne, ponieważ nowelizacja budzi wątpliwości co do zgodności z międzynarodowymi standardami niezależności i pluralizmu organów zarządzających w mediach publicznych. Ponadto wprowadzona ustawa ma okres przejściowy i stanowi dopiero pierwszy etap reformy polskich mediów publicznych, która ma zmierzać do ustanowienia systemu mediów narodowych.

„Zdaniem HFPC wprowadzone ustawą zmiany mogą prowadzić do znacznego pogłębienia upolitycznienia mediów publicznych” – czytamy w liście HFPC. Przedstawione uwagi dotyczyły w szczególności zasad obsadzania kierowniczych stanowisk w mediach publicznych poprzez powierzenie tego zadania Ministrowi Skarbu i likwidacji kadencyjności władz, ochrony pluralizmu w mediach publicznych jako zadania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz braku okresu vacatio legis i wejścia ustawy w życie z dniem ogłoszenia.

W odpowiedzi na apel HFPC podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski, napisał, że „w świetle planowanych w ustawie o mediach narodowych zmian, zastrzeżenia Fundacji odnośnie do zagrożenia pluralizmu w mediach publicznych tracą rację bytu”. Jako uzasadnienie decyzji podano, że zarówno przepisy o zmianach w zasadach obsady kierownictwa mediów publicznych jak i ochrony pluralizmu mediów publicznych przez KRRiT mają charakter przejściowy i tracą moc 30 czerwca 2016 r.

„Informacje o planowanych zmianach w systemie mediów publicznych były rozpowszechniane na długo przed skierowaniem projektu ustawy do prac parlamentarnych. Nie można więc uznać, że adresaci ustawy, jakimi są instytucje publiczne, nie mieli czasu na dostosowanie się do niej” – czytamy w liście.

W piśmie podkreślono też, że wprowadzenie nowych przepisów i powołanie w przyszłości Rady Mediów Narodowych jako organu wyboru władz mediów publicznych nie wpłynie na ograniczenie uprawnień kontrolnych KRRiT i nie wpłynie na konstytucyjne uprawnienia tego organu do ochrony interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Wiceminister spraw zagranicznych poinformował również, ze ostatni Nadzwyczajny Zjazd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich domagał się radykalnych zmian w funkcjonowaniu mediów publicznych, a „intensywność krytyki formułowanej przez tę organizację dziennikarzy w znacznej mierze uzasadnia konieczność szybkiego działania”.

Wystąpienie HFPC do MSZ dostępne jest tutaj.

Odpowiedź MSZ dostępna jest tutaj.

 

Źródło: http://www.hfhr.pl/msz-nie-skierujemy-nowelizacji-ustawy-o-mediach-publicznych-do-komisji-weneckiej/

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY