MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  19 kwietnia 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Polscy kandydaci w jasnych barwach postrzegają kondycję rynku pracy oraz sytuację ekonomiczną w najbliższej przyszłości – tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2016 r. przeprowadzonego przez PageGroup. 57% ankietowanych żywi przekonanie, że zarówno sytuacja na rynku pracy, jak i ich własna pozycja zawodowa zmieni się na lepsze. Wynik ten stawia Polskę na trzecim miejscu w Europie pod względem poziomu optymizmu, zaraz za Niemcami (63%) i Szwecją (64%)

 

Powodów do optymizmu dostarczają ostatnie dane z rynku pracy – w czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 8,8% i była najniższa od października 2008 roku (dane GUS). Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika z kolei, że w lipcu bezrobocie spadło o kolejne 0,2 p.p., i osiągnęło poziom najniższy od czerwca 1991 roku.

Badanie Confidence Index PageGroup pokazuje, w jaki sposób kandydaci w różnym wieku i pracujący na różnych stanowiskach postrzegają swoją obecną sytuację zawodową oraz sytuację ekonomiczną w kraju. Respondentom zadano serię pytań na temat rozwoju kariery, poziomu wynagrodzenia, równowagi pomiędzy pracą i życiem osobistym oraz przekonań na temat obecnej i spodziewanej sytuacji na rynku pracy.

 

Polscy kandydaci są przekonani, że rynek pracy zmieni się na lepsze

Wyniki badania wskazują na pozytywny trend, dostrzegany w całej Europie kontynentalnej, włączając w to Polskę. Ankietowani oceniają rynek pracy i swoją sytuację zawodową optymistycznie, choć wśród osób, które mają ponad 49 lat, optymizm jest nieco mniejszy (49%), z kolei najwyższą wartość indeksu (65%) notuje się wśród kandydatów w wieku poniżej 30 lat. Wskaźnik Confidence Index dla osób w wieku 30-49 lat wynosi 56%.

 

Pragnienie rozwoju

Ponad połowa polskich kandydatów (55%) poszukuje nowej pracy, ponieważ chce wykorzystywać i rozwijać swoje umiejętności. Aż 90% osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat, uważa, że ich kompetencje w ciągu najbliższego roku wzrosną. Takiego samego zdania jest 73% osób z grupy wiekowej 30-49 lat.

 

Work-life balance nie dla Polaków

Większość kandydatów sądzi, że nie uda im się osiągnąć lepszej równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Tylko 30% ankietowanych w wieku powyżej 49 lat jest zdania, że ich sytuacja w tym aspekcie poprawi się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wśród osób, które nie skończyły jeszcze 30 lat, odsetek ten wynosi 35%. W poprawę sytuacji wierzy najmniej pracowników w wieku 30-49 lat – wynik w tej grupie wyniósł jedynie 27%. Ogólnie jednak rezultaty w tym zakresie nie wskazują na optymizm – należy zatem zadać pytanie o przyczyny takiego stanu.

 

Yannick Coulange, dyrektor zarządzający PageGroup w Polsce, komentuje wyniki badania Confidence Index: „Na polskim rynku pracy panują pozytywne nastroje. Kandydaci są gotowi budować nowe umiejętności i rozwijać już posiadane, poszukując nowej pracy. Dostrzegamy, że mają duże ambicje. Z drugiej strony jednak, w najbliższym czasie nie oczekują poprawy w zakresie work-life balance, co jest interesujące w kontekście mody na tzw. slow life”.

 

Chociaż wyniki badania Confidence Index nieco się różnią w różnych grupach wiekowych, to jeszcze wyraźniej zaznaczona jest różnica pomiędzy krajami, które otwierają listę optymistów, a państwami Europy Południowej. Włochy, Portugalia i Hiszpania należą raczej do grona pesymistów – wartość indeksu w przypadku tych krajów wyniosła odpowiednio 34%, 39% i 40%.

 

 

 

Informacja prasowa: newsrm

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY