MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  27 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenie przeciwko 7 osobom działającym z zorganizowanej grupie przestępczej. Zajmowała się ona przemytem papierosów

 

Działała na terenie województwa lubelskiego, a oskarżeni pochodzili z okolic Dorohuska.

 

Prokuratorzy zarzucają przestępcom kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udział w niej, przemyt do Polski wyrobów tytoniowych podlegających oznaczeniom znakami skarbowymi akcyzy i reglamentacji pozataryfowej oraz wręczania korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Straży Granicznej.

Na ławie oskarżonych zasiądzie również funkcjonariusz Straży Granicznej. Oskarżony jest on o przyjęcie korzyści majątkowej w łącznej kwocie 20 tysięcy złotych w zamian za ujawnienie przemytnikom informacji służbowych dotyczących tras i godzin przejazdu patroli w rejonie granicy państwowej. Informacje te umożliwiały skuteczny przemytu papierosów do Polski.

 

Kontrabanda przez Bug

W toku postępowania ustalono, że działaniem grupy objęty był rejon granicy państwowej na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki Straży Granicznej w Dorohusku. Przemyt wyrobów tytoniowych z terytorium Ukrainy do Polski dokonywany był przez rzekę graniczną Bug.

Od jesieni 2012 roku do końca sierpnia 2014 roku członkowie grupy dokonali dziewięciu skutecznych przemytów wyrobów tytoniowych przez rzekę graniczną Bug w okolicy przejścia granicznego w Dorohusku. W sumie przemycili nie mniej niż 132 500 paczek papierosów różnych marek bez oznaczeń polskimi znakami akcyzy o łącznej wartości rynkowej 1 miliona 457 tysięcy 665 złotych.

Spowodowało to narażenie na uszczuplenie należności publicznoprawnych w odniesieniu do podatku akcyzowego w wysokości 1 miliona 877 tysięcy 722 złotych, podatku VAT w wysokości 479 tysięcy 978 złotych oraz narażenia na uszczuplenie budżetu Unii Europejskiej z tytułu cła w wysokości 76 tysięcy 437 złotych.

 

Nie mniej niż szesnaście razy podjęto również próbę przemytu papierosów.

 

Postępowanie to było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Głównej Straży Granicznej VI Wydziału Zamiejscowego Zarządu Spaw Wewnętrznych w Chełmie.

 

 

LS

Informacja prasowa: PK

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY