MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 28 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Konfederacja Lewiatan w listach do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego apeluje o wstrzymanie prac nad projektem ustawy dotyczącym zniesienia górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wywołał on wyjątkowe wzburzenie wśród pracodawców, ale także związków zawodowych

 

Organizacje pracodawców i związków zawodowych, wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego jednoznacznie negatywnie oceniły sposób procedowania projektu, jak i propozycje zniesienia limitu.W listach do Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego pracodawcy napisali m.in: „ Z niepokojem odnotowujemy praktyczne odebranie możliwości zabrania głosu partnerom społecznym na etapie prac Rady Ministrów i skierowanie projektu do Sejmu RP po 5 dniach od jego przedstawienia do wiadomości publicznej. Traktujemy to jako naruszenie podstawowych zasad dialogu i procesu legislacyjnego.

 

Mając na uwadze dyskusję w sejmowej komisji ds. polityki społecznej, pragniemy zauważyć, iż wprowadzenie limitu wiązano ze stworzeniem jednolitego systemu emerytalno-rentowego (jego stabilności w przyszłości i nietworzenie „kominów" emerytalnych). Rozwiązanie to jest znane systemom wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Nie jest też dla nas zrozumiała decyzja o zwiększaniu kosztów zatrudnienia w przypadku stosunku pracy, a przez to ograniczanie atrakcyjności tej formy zatrudnienia.

 

Zastrzeżenie wzbudza brak wnikliwej analizy proponowanej zmiany z punktu widzenia sytuacji na rynku pracy, z zwłaszcza przechodzenia pracowników do zatrudnienia pozakodeksowego oraz samozatrudnienia.

 

Jako organizacja polskich pracodawców staramy się zachęcać do powrotu do Polski osoby, które obecnie przebywają na emigracji w innych krajach Unii Europejskiej. Szczególny nacisk kładzie się na zachęcanie do powrotu do Polski osób wysoko wykwalifikowanych, z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym zdobytym za granicą. Zwiększanie klina podatkowego będzie czynnikiem zniechęcającym do powrotu osób o wysokich kwalifikacjach, zainteresowanych pracą na stanowiskach eksperckich, menedżerskich, dyrektorskich, etc. Wręcz przeciwnie, może to się stać czynnikiem zwiększającym do emigracji specjalistów pracujących w Polsce.

 

Wejście w życie tej regulacji zaszkodzi rozwijającemu się dopiero w Polsce zatrudnieniu wysokiej klasy specjalistów. Zmiana zniechęcać będzie przedsiębiorstwa do tworzenia
w Polsce wysoko opłacanych miejsc pracy tworzących znaczną wartość dodaną.

 

Co ważne, nie dano pracodawcom żadnych szans na przygotowanie się do wprowadzanych zmian. Poważne firmy i instytucje mają już przygotowane projekty budżetów na rok 2018. Wprowadzenie tak radykalnej zmiany w kosztach funkcjonowania tuż przed rozpoczęciem roku, w którym mają one zacząć obowiązywać tworzą u pracodawców, inwestorów wrażenie braku stabilności i przewidywalności.

 

Stabilność i przewidywalność oraz zaufanie do instytucji państwowych są podstawowymi warunkami stabilnych, długofalowych inwestycji, a to właśnie takie inwestycje najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego i poprawy poziomu dobrobytu - napisała Konfederacja Lewiatan.

 

 

 

Konfederacja Lewiatan

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY