MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 23 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Agencja Rynku Rolnego wysyła już pisma informujące o tym, że producenci win mają do 31 sierpnia 2016 r. obowiązek złożenia deklaracji o stanie zapasów na koniec lipca 2016 r. To realizacja postulatu RPO, który zwrócił się w tej sprawie zaalarmowany doniesieniami prasowymi, że przedsiębiorcy, którzy zapomnieli o deklaracjach, mają teraz kłopoty

 

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą 22 lipca i zaczął zbierać informacje, a 12 sierpnia zaproponował ARR, by wysyłała przedsiębiorcom przypomnienia o ciążących na nich obowiązkach. Teraz prezes Agencji wyjaśnia, że zorientował się w problemie (sprawę opisała w lipcu "Gazeta Wyborcza") i już od 26 lipca Agencja zaczęła takie przypomnienia sukcesywnie wysyłać.

 

Chodzi to o obowiązkową deklarację o stanie zapasów na koniec lipca.

 

Informacje te potrzebne są po to, by monitorować rynek wina w skali Unii Europejskiej. Dane objęte deklaracjami muszą być zebrane w ściśle określonym czasie w całej UE, gdyż tylko tak można oceniać sytuację całego sektora winiarskiego.

 

Prawo nie nakazuje jednak Agencji, by wysyłała przypomnienia przedsiębiorcom. Agencja wysyłała je w ramach dobrych praktyk, ale od 2014/15 , bo założyła, że wszyscy już znają przepisy. Teraz to zmienia, bo okazało się, że wielu przedsiębiorców o deklaracjach zapomniało.

 

 

 

Informacja prasowa: RPO

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY