MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 23 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Światowe Forum Ekonomiczne prognozuje, że w związku z automatyzacją do roku 2020 roku zatrudnienie straci przynajmniej 5 milionów osób. Polska, a także inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej są najbardziej narażonymi państwami Europy na utratę etatów[1]. Czy uda się utrzymać miejsca pracy? Skąd osoby pozbawione stałego zarobku będą czerpać środki do życia? Czy w Polsce może zostać wprowadzony dochód gwarantowany?

 

O tych i innych zjawiskach podczas tegorocznej edycji EFNI będą dyskutować europejscy politycy, przedstawiciele polskiego rządu i specjaliści ze świata ekonomii i rynku pracy.

W ramach czwartej rewolucji przemysłowej pojawiają się nowe, wcześniej niespotykane wyzwania. Jednym z kluczowych jest powszechna automatyzacja i rozwój sztucznej inteligencji, które według większości ekspertów doprowadzą do znaczącego wzrostu bezrobocia. W Polsce możemy odczuć to już w perspektywie 5 lat. Wiele osób pozbawionych etatu może potrzebować wsparcia państwa.

 

Profesor Guy Standing, twórca teorii prekariatu i gość tegorocznego EFNI przekonuje, że rozwiązaniem wielu problemów może być wprowadzenie bezwzględnego dochodu podstawowego. Profesor Standing przekonuje, że zapewnienie stałego dochodu sprawi, że zamiast skupiać się na tym, by zdobyć środki do przeżycia obywatele zaczną samoczynnie uczestniczyć w życiu społecznym i obudzi się w nich przedsiębiorczość. Z tezą tą polemizuje Jeremi Mordasewicz, Doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan, ekspert EFNI.

 

- Moim zdaniem idea bezwarunkowego dochodu podstawowego to utopia, ponieważ nie liczy się z naturą człowieka. Aby uczestniczyć w życiu społecznym, potrzebujemy nie tylko jedzenia i dachu nad głową, ale także środków na aktywność, bez której ludzie ulegają społecznemu wykluczeniu. Ponadto przy takim systemie wiele osób mających niskie aspiracje materialne zrezygnowałoby z dotychczasowego zarobkowania.

 

Jakie rozwiązania możemy więc przyjąć wobec zmieniających się perspektyw dla rynku pracy? Będą o tym dyskutować uczestnicy tegorocznej edycji EFNI, która odbędzie się pod hasłem „Przyszłość pracy. Realia, marzenia, mrzonki" w dniach 28-30 września w Sopocie.

 

 

 

LS

Informacja prasowa: Konfederacja Lewiatan

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY