MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 17 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Przez ostatnie 10 lat Holandia i Niemcy, Francja i Wielka Brytania wyciągnęły z Polski w postaci dywidend i opłat licencyjnych równowartość rocznego budżetu naszego kraju

 

O tym, że przez lata polski system podatkowy był dziurawy jak sito, świadczą wyniki fiskalne rządów PiS. Takich wpływów nasz budżet nie notował od dawna i to w czasach, gdy na dobre nie wyszliśmy jeszcze z kryzysu. Okazuje się, że wystarczy nie kraść, aby w Polsce żyło się lepiej – wszystkim. Jak pokazują dane Ministerstwa Finansów, Skarb Państwa okradała nie tylko nasza rodzima przestępczość, lecz także firmy z innych krajów UE.

 

Sprawa ma związek z luką w podatku CIT. Przez lata konsorcja mające siedzibę w Polsce i robiące u nas interesy, unikały płacenia podatku dochodowego, wykorzystując schematy generowania kosztów. Dla przykładu: wyprowadzały dywidendy za granicę, kupowały licencje czy zwyczajnie koszty u swoich spółek matek. Szacuje się, że tak zwana „luka CIT” swoimi rozmiarami sięga luki w podatku VAT.

 

W ten sposób z Polski przez ostatnie 10 lat miało wyparować 540 miliardów złotych. Większość środków trafiła do czterech krajów UE: Holandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Także obecnie szacuje się, że co roku europejskie firmy wyprowadzają z Polski nawet 46 mld złotych w postaci niezapłaconego podatku CIT.

 

 

 

Źródło i więcej:

https://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/781-dojenie-polski

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY