MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 6 lipca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Według danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w trzech pierwszych kwartałach tego roku do Polski napłynęło już prawie 6 mln ton węgla z zagranicy. Tymczasem, według badania serwisu Oferteo.pl, dla Polaków nie dość, że ma znaczenie pochodzenie węgla, to jeszcze są skłonni zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskich kopalni

 

Jak podaje ARP, głównym źródłem importu węgla do Polski są: Rosja (3,6 mln ton węgla energetycznego) i Australia (1,1 mln ton węgla koksowego). Według prognoz łączny import węgla do Polski do końca roku osiągnie wielkość zbliżoną do tej z roku 2015, kiedy sprowadziliśmy 8,3 mln ton zagranicznego surowca.

 

Pochodzenie węgla ma znaczenie

Natomiast z badania przeprowadzonego w listopadzie i grudniu tego roku przez Oferteo.pl, serwis łączący w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, wynika, że dla 2/3 ankietowanych ma znaczenie, czy węgiel pochodzi z polskiej kopalni czy też z importu.

 

Za polski węgiel jesteśmy gotowi płacić więcej

Ankietowani w znacznej części byliby skłonni zapłacić więcej za polski węgiel. Wskazało tak 45% wszystkich osób, które wzięły udział w badaniu. 36% ankietowanych stwierdziło, że nie chciałoby dopłacać do polskiego węgla, natomiast co piąty odpowiedział, że nie ma w tej sprawie zdania.

 

Spośród respondentów, którzy odpowiedzieli, że pochodzenie węgla ma dla nich znaczenie, aż 66% zadeklarowało, że jest gotowa zapłacić więcej za surowiec pochodzący z polskiej kopalni niż za węgiel z zagranicy. W tej grupie badanych przez Oferteo.pl 22% osób nie chciałoby dopłacić do węgla z Polski, a zdania nie miało 12%.

Ci, którzy zadeklarowali gotowość do zapłacenia wyższej ceny za polski węgiel, byliby gotowi zapłacić za niego do 10% wyższą cenę niż za węgiel z zagranicy. Niespełna 1/3 ankietowanych zadeklarowała gotowość do dopłaty w wysokości 11-25%, natomiast więcej niż 25% ceny byłoby gotowych dopłacić 6% badanych przez Oferteo.pl.

 

Węgiel wciąż najpopularniejszy

Z tego samego badania wynika, że węgiel wciąż jest najpopularniejszym paliwem w polskich gospodarstwach domowych. Łącznie 52% ankietowanych, którzy w ciągu ostatniego roku złożyli zapotrzebowanie na opał w Oferteo.pl, poszukiwało ekogroszku lub węgla kamiennego w tradycyjnej postaci. Dla porównania – ekologiczny pellet drzewny był poszukiwany przez 22% respondentów.

 

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego przez Oferteo.pl w listopadzie i grudniu 2016 roku wśród osób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału.

 

 

 

LS

Informacja prasowa: newsrm

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY