MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 10 grudnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Prokuratura Regionalna w Poznaniu nadzoruje śledztwo, prowadzone przez Zarząd w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji, dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się w latach 2013/2014 popełnianiem przestępstw związanych z poświadczaniem nieprawdy w dokumentach, nierzetelnym wystawianiem faktur VAT oraz praniem brudnych pieniędzy 

 

Wpadli w wyniku kontroli skarbowej

Podjęte czynności procesowe związane są z uzyskaniem wyników kontroli pewnej spółki z o.o. za okres od stycznia 2013 roku do marca 2014 roku, przeprowadzonej przez Wielkopolski Urząd Celno – Skarbowy w Poznaniu. W jej toku ujawniono, że wszystkie transakcje spółki były pozorne, a podmiot ten pełnił rolą „słupa”, który wystawiał faktury na sprzedaż w kraju paliwa ze stawką 23 proc.

Mechanizm oszustwa polegał na wewnątrzwspólnotowym nabywaniu za pośrednictwem tej firmy paliwa ze stawką 0 proc., m.in. od cypryjskiej spółki, natomiast w wystawionych fakturach dla odbiorców paliwa w kraju spółka wykazywała podatek należny ze stawką 23 proc.

 

Szef grupy przestępczej

Ustalono także, że przestępstwa te dokonywane były w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie związani byli również z innymi podmiotami gospodarczymi. Szefem grupy przestępczej był pełnomocnik firmy, która zajmowała się obsługą finansów ww. skontrolowanego podmiotu. Firma ta pełniła także rolę „operatora finansowego” wobec kilku współpracujących z nią podmiotów, polegającą na dokonywaniu płatności poza ich oficjalnymi rachunkami bankowymi.

 

Fikcyjne faktury na setki milionów

W ramach przestępczego procederu grupa sprowadzała na polski obszar celny olej napędowy, benzynę i olej opałowy pochodzące od niemieckich i polskich podmiotów gospodarczych, a następnie organizowała fikcyjny obrót towarowy i fakturowy dotyczący paliw płynnych. Podejrzani działali na terenie Republiki Federalnej Niemiec i w Polsce, m.in. w Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Warszawie, Granowie
i innych miejscowościach.


Ze zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego wynika, że przestępcy posłużyli się 1041 poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT, wskazującymi na rzekome nabycie towarów od firm, faktycznie nie prowadzących działalności gospodarczej. Fikcyjne operacje dotyczyły kwoty niemal 160 mln złotych, w tym podatku VAT w kwocie prawie 30 mln złotych.

Równocześnie firma związana z kierownikiem grupy przestępczej wystawiła 2132 sfałszowane faktury na rzecz 108 podmiotów krajowych na kwotę ponad 162 mln złotych, w tym podatek VAT w kwocie ponad 30 mln złotych.

 

Zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej (jednemu z nich kierowanie nią), popełnienie przestępstw poświadczenia nieprawdy w dokumentach, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia podatkowe. Są to czyny kwalifikowane m.in. z art. 258 par. 1 kk, 271 par. 1 i 3 kk, 299 par.1 i 5 kk, 62 par 2 kks i in. Grozi za nie kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec 2 podejrzanych prokurator skierował do Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto w Poznaniu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumenty prokuratora i aresztował tych podejrzanych na 3 miesiące.
Wobec 3 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportu.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY