MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 7 sierpnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu nadzoruje śledztwo dotyczące wystawiania od 2013 do 2018 roku fikcyjnych faktur VAT z tytułu rzekomego obrotu częściami samochodowymi na kwotę ponad 10 mln zł

 

9 grudnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne dwie osoby, właścicieli firm.

Paweł W. wystawił w 2018 roku fikcyjne faktury VAT na ponad 1.5 mln zł, natomiast Anna G. na ich podstawie umniejszyła swoje należności skarbowe na co najmniej 100 tys. zł, wskazując je jako koszty prowadzonej działalności.

 

Ustalenia śledztwa

W toku śledztwa ustalono, że właściciele podmiotów gospodarczych z terenu Wielkopolski sprzedawali ,,puste” faktury VAT na rzecz innych firm. Te z kolei wykazywały je w deklaracjach podatkowych, doprowadzając do uszczuplenia należności skarbowych. Ustalona na obecnym etapie śledztwa kwota uszczuplenia należności publicznoprawnych wynosi prawie 4 i pół miliona złotych. Pierwszą realizację w tej sprawie funkcjonariusze CBA przeprowadzili pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu na początku września tego roku. Wówczas zostało zatrzymanych 5 osób.

Przeprowadzono także przeszukania miejsc zamieszkania, rzekomego prowadzenia działalności gospodarczych, a także biur rachunkowych w celu zabezpieczenia materiału dowodowego.

 

Zarzuty

Zatrzymanym osobom prokurator zarzucił popełnienie przestępstw m.in. naruszenia procedury rachunkowej, oszustw podatkowych i podania nieprawdy w fakturach. Są to czyny kwalifikowane z art. 62 par 2 kks, art. 56 par 1 kks i 271a 1 1 kk. Podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie 15 tysięcy zł i 7 tysięcy zł oraz dozór Policji.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY