MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 7 sierpnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 29 osobom. Prokurator zarzuca im szereg przestępstw w tym skarbowych, związanych z fikcyjnym, karuzelowym obrotem żelazostopami

 

Prokurator ustalił, że trzech z oskarżonych założyło i kierowało zorganizowaną grupą przestępczą. Grupa miała na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych związanych z fikcyjnym karuzelowym obrotem żelazostopami, wystawianiem fikcyjnych faktur VAT, wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem pieniędzy. Działała głównie na terenie Śląska, ale także w innych miastach Polski, jak również na terenie Niemiec i Czech.

Grupa składała się z osób reprezentujących podmioty gospodarcze uczestniczące w procederze fingowania transakcji żelazostopami w ramach łańcuchów fikcyjnych dostaw tego towaru. Osoby kierujące grupą zorganizowały siatkę osób i podmiotów – którymi faktycznie zarządzali w zakresie wystawiania faktur i realizacji przelewów na potrzeby transakcji żelazostopami, decydowały o zależnościach między powiązanymi firmami oraz o terminach dostaw, ilościach towaru, przelewach, wzajemnym podziale zysków.

 

Wyłudzili co najmniej 10 milionów złotych

Grupa ta działała w latach 2009 – 2010. Jej członkowie wyłudzili podatek VAT w kwocie co najmniej 10 milionów złotych oraz narazili na uszczuplenie należności publicznoprawne w kwocie co najmniej 10 milionów złotych. Jak wynika z ustaleń śledztwa oskarżeni działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uczynili sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Zabezpieczony majątek

Prokurator dokonał zabezpieczenia mienia w kwocie 1,7 miliona złotych na poczet przyszłych kar i środków karnych. Ponadto na mieniu podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego poprzez zajęcie wierzytelności tego podmiotu do kwoty 5 milionów 480 tysięcy złotych.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY