MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 22 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

W marcu 2016 r. Sąd Okręgowy Warszawa Praga w Warszawie uznał, że odmowa przewiezienia osoby niewidomej posługującej się psem asystującym była naruszeniem dóbr osobistych Justyny Kucińskiej. Wówczas sąd nakazał przeprosić klientkę HFPC i zapłacić 5 tys. złotych na cel społeczny. Mimo uprawomocnienia się rozstrzygnięcia sądu, przewoźnik nie wykonał wyroku. Pełnomocnicy klientki skierowali wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej wyroku

 

Przypomnijmy, że w 2014 r. klientka wracając z Lublina do Warszawy chciała skorzystać z usług prywatnego przewoźnika. Kierowca zakazał wstępu klientce do busa i stwierdził, że wewnętrzny regulamin firmy zabrania przewozu zwierząt.

 

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że działanie firmy przewozowej naruszyło godność, wolność osobistą, prawo do swobodnego poruszania się po terytorium kraju i wyboru miejsca pobytu klientki. Ponadto sąd uznał, że postępowanie kierowcy było dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność.

 

„Przewoźnik nie zaskarżył skutecznie wyroku i nie odpowiedział na nasze wezwania do dobrowolnego wykonania orzeczenia. Wobec tego zostaliśmy zmuszeni do skierowania formalnego wniosku o wszczęcie egzekucji” – mówi adw. Aleksander Woźnicki z kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k.

Na początku września pełnomocnicy Justyny Kucińskiej skierowali wniosek do komornika o rozpoczęcie egzekucji.

 

„To przykre, że w tej sprawie przewoźnik konsekwentnie ignoruje prawa naszej klientki i mimo wyroku sądu stwierdzającego, że dopuścił się naruszenia dóbr osobistych p. Kucińskiej nie wykonuje wyroku” – powiedziała dr Dorota Pudzianowska, prawniczka HFPC.

 

Sprawa jest objęta Programem Antydyskryminacyjnym Artykuł 32 HFPC. Na prośbę HFPC klientkę reprezentują adw. Aleksander Woźnicki i adw. Rafał Karbowniczek z Kancelarii Wolf Theiss P. Daszkowski sp. k.

 

 

 

Informacja prasowa: HFPC

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY