MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  wtorek 19 marca 2024r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

Prokuratura Rejonowa w Brzozowie nadzoruje postępowanie prowadzone przez Komendę Wojewódzką w Rzeszowie w sprawie nielegalnego handlu środkami poronnymi. W toku postępowania zatrzymano troje mieszkańców Śląska, którzy za pośrednictwem sklepu internetowego wprowadzili do obrotu kilkanaście tysięcy tabletek o działaniu aborcyjnym

 

Prokurator przedstawił im zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pomocnictwa w przerywaniu ciąży, obrotu fałszywymi lekami i „prania brudnych pieniędzy”. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Handlowali lekami za pośrednictwem sklepu internetowego

Sprawa rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem. Istniało uzasadnione podejrzenie, że mogła przerwać ciążę przy użyciu środków poronnych. Prokuratura Rejonowa w Brzozowie wszczęła śledztwo w tej sprawie. W toku postępowania prokurator ustalił, że kobieta kupiła środki za pośrednictwem Internetu.

 

Wspólne ustalenia i działania funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Poznaniu oraz policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie doprowadziły do osób, które w sposób zorganizowany handlowały na terenie Polski środkami poronnymi za pośrednictwem sklepu internetowego. To troje mieszkańców województwa śląskiego, w tym mężczyzna w wieku 30 lat oraz dwie kobiety w wieku 26 i 49 lat. Środki były sprowadzane z zagranicy, a następnie pocztą kurierską były wysyłane do klientów.

 

Leki mogły stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia

Prokurator ustalił, że osoby, które zajmowały się tą nielegalną działalnością nie miały wykształcenia medycznego. Sprzedawane środki były lekami na różne schorzenia, których skutkiem ubocznym było działanie poronne. Były to również podrobione leki lub takie, które nie zostały dopuszczone do obrotu w Polsce, a mające silne działanie poronne. Leki te stosowane bez nadzoru lekarza, mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

Kilkanaście tysięcy tabletek wprowadzonych do obrotu

Śledztwo wykazało, że do obrotu wprowadzono co najmniej kilkanaście tysięcy tabletek. Członkowie grupy, żeby ukryć nielegalne dochody, wykorzystywali łańcuch powiązanych ze sobą rachunków bankowych, zakładanych na różne osoby tzw. „słupy”. Lider grupy, aby zalegalizować środki pochodzące z przestępstwa założył też działalność gospodarczą.

Prokurator dokonał zabezpieczania majątkowego w postaci dwóch luksusowych aut.

 

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, udzielania pomocy kobietom ciężarnym w przerywaniu ciąży, czym sprowadzali zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, dokonywania obrotu lekami bez wymaganego zezwolenia. Zatrzymanym przedstawiono również zarzuty tzw. prania pieniędzy. Ponadto zatrzymany 30-latek jest również podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 par. 1 i 3 kk.

Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postepowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

 

ARCHIWUM PRZEGLĄDU

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY