MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 2 grudnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

W śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień przez byłych członków zarządu GA Zakłady Chemiczne Police SA przy zakupie akcji senegalskiej spółki AFRIG SA, Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała pod koniec grudnia 2021 r. do sądu dwa akty oskarżenia obejmujące dodatkowe czyny zabronione ujawnione i wyłączone z tego postępowania przygotowawczego

 

W pierwszym przypadku akt oskarżenia skierowano przeciwko 3 oskarżonym, tj.: Joannie Ż., Radosławowi C. oraz Maciejowi G., oskarżonym o czyny określone w art. 284 § 2 kk w zb. z art. 271 § 1 i 3 kk w zb. z art. 506 pkt 7 kodeksu wyborczego zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.

Zgromadzony w tym wątku materiał dowodowy, tj. zeznania świadków, oględziny nośników danych informatycznych, a także użytkowanej elektronicznej poczty jak również historię rachunku bankowego Radosława C. potwierdził przywłaszczenie przez te osoby kwoty 184 500 zł należącej do Klubu Piłki Siatkowej Chemik Police S.A. i na szkodę tego klubu.

 

Metodą na wyprowadzenie pieniędzy z Klubu Piłki Siatkowej Chemik Police SA, było podpisanie przez Joannę Ż. – ówczesną prezes zarządu ww. klubu, w czerwcu 2015 roku dwóch umów z Radosławem C. na świadczenia usług marketingowych oraz public relations, przy czym oboje mieli świadomość, że umowy te będą miały charakter pozorny, a usługi nigdy nie zostaną wykonywane. Jak ustalono w toku śledztwa, część z tych pieniędzy została wydatkowana na prowadzenie kampanii wyborczej Joanny Ż. do Sejmu RP w 2015 roku.

W tym celu, Radosław C. kontaktował się z firmami przygotowującymi materiały promocyjne Joanny Ż. oraz innej osoby kandydującej do Sejmu RP, a także opłacał przygotowywanie takich materiałów, łącznie za kwotę co najmniej 50 000 zł.

 

Jak dodatkowo ustalono, Maciej G. – były kierownik Biura Spedycji w GA Zakłady Chemiczne Police SA, prowadząc kampanię wyborczą Joanny Ż. przyjmował w imieniu komitetu wyborczego przekazane przez Radosława C. korzyści majątkowe, w związku z ubieganiem się przez Joannę Ż. o mandat posła, w postaci usług reklamowych i materiałów reklamowych opłaconych przez podmiot o nazwie RSC Radosław C., w tym w ustalonych firmach świadczących usługi reklamowe, które nigdy nie były refakturowane na rzecz Komitetu Wyborczego, tj. z innego źródła niż z funduszu wyborczego partii politycznej tworzącej komitet wyborczy partii politycznej.

Nadmienić należy, iż toku śledztwa ustalono, że przywłaszczone pieniądze nie zostały uwzględnione w sprawozdaniu finansowym złożonym przez Komitet Wyborczy partii, z ramienia której Joanna Ż. kandydowała do Sejmu RP.

 

Oskarżony Radosław C. w toku złożonych wyjaśnień potwierdził fakt zawarcia umów z Klubem Piłki Siatkowej Chemik Police SA, które nie były przez niego wykonywane. Wyjaśnił ponadto, że ponosił koszty związane z prowadzeniem kampanii wyborczej Joanny Ż., które następnie nie były refakturowane na Komitet Wyborczy.

 

Joanna Ż. i Maciej G. nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do 8 lat.

 

W drugim przypadku akt oskarżenia skierowano przeciwko byłym członkom zarządu GA Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz dwóm byłym dyrektorom zatrudnionym w tej spółce, tj. Krzysztofowi J., Annie P., Wojciechowi N., Rafałowi K., Markowi P. oraz Bartłomiejowi K., oskarżonym o czyn zabroniony określony w 286 § 1 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k.

Osobom tym zarzucono doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA w związku z korzystaniem przez nich z służbowych kart kredytowych w celach prywatnych oraz wprowadzenia w błąd osób odpowiedzialnych za akceptację rozliczeń środków finansowych udostępnionych w ramach limitu służbowych kart płatniczych co do rzeczywistego przeznaczenia tych środków, wskazując, iż wymienione wyżej towary i usługi zostały zakupione w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi oraz w celu wręczenia kontrahentowi, w następujących kwotach:

 

Krzysztofowi J. – byłemu prezesowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA łącznie na kwotę 132 256,13 zł (w ramach płatności objętych zarzutem ujęto, m.in. zakup za kwotę 2 480 Euro upominku marki „Louis Vuitton”, aktówki za kwotę 1 020 Euro, zakup telefonu komórkowego, zakup zegarka za kwotę 48 000 zł, jak również płatności za usługi gastronomiczne w trakcie urlopu w tym w Singapurze na kwotę 6 310,20 zł),

 

Annie P. – byłemu członkowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA łącznie kwotę 39 631,89 zł (w ramach płatności objętych zarzutem ujęto m.in. zakup torebki za kwotę 648,10 zł, zakup portfela, teczki i torebki za kwotę 1 941,20 zł, zakup srebrnych kolczyków, łańcuszka, zawieszki oraz dwóch naszyjników za kwotę 1 092,50 zł, zakup srebrnych kolczyków za kwotę 322 zł, zakupy paliwa w trakcie urlopu wypoczynkowego, zakupy w trakcie urlopu wypoczynkowego: dwóch smartfonów za kwotę 2 787,98 zł, a także torebki za kwotę 674 zł, zakup walizki za kwotę 1 303 zł, zakup torby za kwotę 1 485 zł, a także zakup kolczyków z brylantem za kwotę 1 516 zł, bransolety i naszyjnika za kwotę 8 082 zł, srebrnej biżuterii za kwotę 1 231 zł, zakup 4 aparatów cyfrowych),

 

Rafałowi K. – byłemu członkowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA łącznie na kwotę 16 939,43 zł (w ramach płatności objętych zarzutem ujęto m.in. zakup akcesoriów w Media Markt za kwotę 334,88 złotych, zakup towarów w Wittchen S.A. za kwotę 2 060 zł, zakup dwóch klawiatur komputerowych, zakup teczki marki Wittchen za kwotę 1 599 zł, zakupy dwóch twardych dysków, zakupy dwóch iPadów w trakcie urlopu za kwotę 3 697 zł),

 

Wojciechowi N. – byłemu członkowi zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA łącznie na kwotę 15 856,79 zł (w ramach płatności objętych zarzutem ujęto m.in. zakup akcesoriów komputerowych marki Apple za kwoty 2 225 zł oraz 3 919,59 zł i 2 656 zł, walizki marki Tommy Hilfiger za kwotę 860 zł, zakup etui do iPhone'a za kwotę 399,00 zł),

 

Markowi P. – byłemu dyrektorowi Departamentu Finansów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA łącznie na kwotę 34 610,51 zł (w ramach płatności objętych zarzutem ujęto, m.in. zakupy dwóch par obuwia za kwotę 751,84 zł, trzech par skarpet męskich, obuwia męskiego, obuwia dziecięcego, obuwia damskiego oraz pasty do butów za kwotę 1 264,30 zł, książek oraz filmów DVD dla dzieci za kwotę 325,94 zł, torebki damskiej za kwotę 649,90 zł, klocków „Lego” oraz książki za kwotę 97,98 zł, jak również klocków „Lego” oraz książki za kwotę 119,90 zł, zakupy tabletów, opłacanie usług gastronomicznych w trakcie urlopu, zakup cygar w trakcie urlopu, zakup kabla HDMI i akcesoriów Hi-Fi za kwotę 269,50 zł, zakupy torebek damskich za kwoty 649,90 zł, 549,90 zł; zakup krawatu i paska za kwotę 228 zł, zakup dwóch par skarpetek damskich, pasty do butów oraz obuwia męskiego za kwotę 519,16 zł, teczki skórzanej za kwotę 799,90 zł, słuchawek wraz z etui za kwotę 905,00 zł, obuwia dziecięcego i męskiego za kwotę 679,98 zł, etui do telefonu za kwotę 39,00 z, biżuterii w postaci bransoletki i zawieszki za kwotę 299,00 zł. biżuterii „Pandora" za kwotę 567,00 zł. obuwia damskiego oraz skarpetek za kwotę 374,80 zł, dwóch par obuwia oraz torebki za kwotę 947,78 zł, obuwia dziecięcego za kwotę 289,99 zł, obuwia damskiego za kwotę 469,99 zł),

 

Bartłomiejowi K. – byłemu dyrektorowi Biura Zakupów Strategicznych Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police SA, 9 840 zł (w tym obejmującej, m.in. płatność za usługi gastronomiczne w Klubie Obsession w Gdańsku w łącznej kwocie 9 589,00 zł).

 

Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów, a za zarzucane im czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

CBA

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY