MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 18 kwietnia 2021r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

HFPC otrzymała odpowiedź od Komendanta Głównego Policji na list dotyczący posługiwania się przez policjantów kamizelkami charakterystycznymi dla przedstawicieli mediów w czasie meczu piłki nożnej między Ruchem Chorzów a Górnikiem Łęczna

 

W liście HFPC pisała, że „bezdyskusyjnie zadaniem Policji jest chronić porządek publiczny i przeciwdziałać brutalnym zachowaniom w trakcie tego rodzaju wydarzeń. Przyłączając się do głosu środowiska dziennikarskiego, pragniemy jednak wyrazić poważną wątpliwość co do zasadności zastosowanego środka. W naszej ocenie opisane działanie Policji może przyczynić się do istotnego obniżenia poziomu bezpieczeństwa dziennikarzy relacjonujących nie tylko imprezy sportowe, ale także inne ważne wydarzenia, takie jak w szczególności protesty czy demonstracje, podczas których przedstawiciele mediów są szczególnie narażeni na ataki”.

 

W odpowiedzi Komendant Główny Policji poinformował, że „działania Policji w przedmiotowym przypadku nie miały na celu »podszywanie się« pod dziennikarzy, jak również prowokowanie wobec nich agresywnych zachowań ze strony uczestników imprezy masowej”. Zachowanie Policji podczas meczu miało być uwarunkowane „realnym zagrożeniem życia i zdrowia dla uczestników spotkania” związanym z niebezpiecznym zachowaniem grupy kibiców.

 

„Funkcjonariusze z zespołu monitorującego przebywali na stadionie w strefie przeznaczonej dla osób filmujących oraz robiących zdjęcia i byli ubrani w kamizelki obsługi [ze zdjęć wydarzenia opublikowanych w prasie wynika, że były to kamizelki z napisem „FOTO”, wykorzystywane przez przedstawicieli mediów relacjonujących wydarzenia sportowe – uwaga HFPC]. Mieli za zadanie rejestrowanie i obserwowanie wydarzeń w trakcie trwania meczu. Podczas meczu to właśnie funkcjonariusze z zespołu monitorującego zauważyli przygotowania kibiców do wtargnięcia na murawę boiska. Służba porządkowa nie była w stanie zapanować nad zaistniałą sytuacją. W związku z powyższym zwrócono się do Policji o przywrócenie porządku na stadionie. W ramach tych działań, m.in. policjanci zespołu monitorującego zapobiegli dalszym niezgodnym z prawem zachowaniom kibiców” – czytamy w odpowiedzi.

 

Jednocześnie Komendant Główny Policji zapewnił, że opinie i sugestie przedstawione przez HFPC „będą z pewnością uwzględnione w przyszłości, w taktyce i formach prowadzonych działań Policji w ramach zabezpieczenia imprez masowych”.

 

 

 

HFPC

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY