MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 29 czerwca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Nagrywanie czynności notarialnych w celu ograniczenia procederu oszukańczych "pożyczek”, po których seniorzy tracą swe mieszkania - przewiduje senacki projekt zmiany prawa

 

Rzecznik Praw Obywatelskich od dawna wskazuje na konieczność szerszej ochrony prawnej stron czynności notarialnych. Nadal bowiem jest możliwe wykorzystywanie aktu notarialnego w niegodziwym celu, a strony wciąż nie mają sposobu ustalenia ich rzeczywistej woli i weryfikacji okoliczności zawarcia aktu.

 

23 marca 2021 r. odbyła się kolejna debata senackich komisji: Ustawodawczej oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nad projektem nowelizacji Prawa o notariacie (druk senacki nr 75). przewidującego wprowadzenie m.in. rejestrowania zapisu dźwięku i obrazu z czynności notarialnych.

RPO w kwietniu 2020 r. pozytywnie zaopiniował ten projekt. Podtrzymuje poparcie dla takiej inicjatywy, zgłoszonej przez senator Lidię Staroń, która podjęła działania na rzecz wyposażenia obywateli w narzędzia chroniące ich przez procederem „wyłudzania mieszkań”.

 

W posiedzeniu uczestniczyła przedstawicielka RPO naczelniczka Wydziału Prawa Mieszkaniowego Anna Girek.

 

 

 

RPO

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY