MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  piątek  27 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Od 1 marca wchodzi w życie reforma skarbówki. Powstaje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)

 

Komentarz Macieja Zborowskiego, adwokata, doradcy podatkowego w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, członka Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Pomimo, że Krajowa Administracja Skarbowa nie rozpoczęła jeszcze działalności, zdążyło już wokół niej narosnąć wiele mitów. Słyszymy o zupełnie nowych rozwiązaniach i uprawnieniach, które wcześniej nie przysługiwały fiskusowi. Jednak ich analiza, a także porównanie ze stanem obecnym, prowadzi do wniosku, że KAS będzie w zasadzie dysponentem sumy uprawnień kontrolnych i śledczych do tej pory przynależnych administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służbie Celnej. Procedury kontroli podatników de facto pozostaną bez zmian, z wyjątkami uzasadnianymi walką z nadużyciami podatkowymi.

 

KAS to przede wszystkim rewolucja dla pracowników skarbówki, a nie dla przedsiębiorców. Ci ostatni w dalszym ciągu będą rozliczali się z podatków i w dalszym ciągu będą kontrolowani.

Tryby kontroli w zasadzie pozostaną bez zmian, a istotna nowość - odwołanie od decyzji wymiarowej naczelnika urzędu celno-skarbowego do niego samego, paradoksalnie może przyspieszyć kontrolę sądową decyzji wymiarowych. Przedsiębiorcy w obliczu rosnącej presji fiskalnej powinni jednak przede wszystkim koncentrować się na tym, na co mają wpływ, czyli na poznaniu przysługujących im praw. Po to, aby w przypadku potencjalnej kontroli być jej podmiotem, a nie przedmiotem.

 

 

 

LS

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY