MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  środa 29 czerwca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

29 kwietnia funkcjonariusze z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali 6 mężczyzn w wieku 18 -30 lat. Policyjne działania prowadzone były na terenie pięciu województw

 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się bezprawnym pozyskiwaniem i zbywaniem baz danych. Podejrzanym zarzucono także czyny polegające na zbywaniu programów komputerowych umożliwiających nieuprawniony dostęp do zasobów przechowywanych w systemach informatycznych, nabywaniu uzyskanych za pomocą czynów zabronionych telefonów komórkowych oraz jednostki centralnej komputera, przyjmowaniu w celu ukrycia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego oraz posiadaniu środków odurzających i substancji psychotropowych.

 

W wyniku podjętych czynności na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 40 tys. zł., 370 Euro, samochód osobowy Honda Civic o wartości około 50 000 złotych oraz 53.200 USD w kryptowalucie.

 

Decyzją sądu w stosunku do pięciu zatrzymanych mężczyzn zastosowany został tymczasowy areszt, wobec szóstego dozór policyjny połączony z poręczeniem majątkowym. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 10.

 

Rozbita przez policjantów i Prokuraturę Okręgową w Zamościu grupa działała co najmniej od 2018 r. Przestępcy oferowali do sprzedaży za pośrednictwem serwisu Darknet bazy danych pochodzące z włamań do systemów informatycznych. Darknet - to zbiorcza nazwa określającą różne anonimowe strony internetowe, sklepy, fora dyskusyjne i inne serwisy dostępne w Internecie.

 

W przeciwieństwie do zwykłych stron internetowych nie są one dostępne przez adres www i nie można ich znaleźć w zwykłych wyszukiwarkach. Serwis umożliwiał nabycie baz kradzionych z różnych krajów, nie tylko europejskich.

Nabywane dane służyły następnie do kradzieży tożsamości, a także do oszustw. Oferowane do sprzedaży bazy z danymi można było zakupić jedynie za kryptowaluty. Ustalono, że zyski osiągnięte przez grupę z prowadzonej działalności przestępczej, zdeponowane w postaci kryptowalut, wynosiły nie mniej niż 1,5 miliona złotych.

 

 

 

KG Policji

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY