MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 2 grudnia 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

5 maja 2021 r. Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 18 osobom działającym w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie oszustw na szkodę banków, firm leasingowych i osób fizycznych. Zlikwidowana grupa funkcjonowała w latach 2016-2018 na terenie Trójmiasta, Warszawy oraz Torunia

 

Jak ustalono, oskarżeni pozyskując dane klientów z systemów bankowych, przy użyciu sfałszowanej dokumentacji, dokonywali kradzieży pieniędzy z kont pokrzywdzonych, przelewając je na tworzone specjalnie w tym celu kolejne rachunki bankowe. Ponadto, członkowie grupy podrabiali dokumenty w postaci dowodów osobistych, praw jazdy, zeznań podatkowych, w celu ich wykorzystania przy popełnianiu oszustw na szkodę firm leasingowych oraz operatorów telekomunikacyjnych.

 

Oszustwa bankowe – wyłudzono ponad 4,5 mln złotych

Podszywając się pod posiadaczy rachunków bankowych, oskarżeni doprowadzili jeden z banków i jego klientów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 4,5 mln złotych. Oskarżeni posługując się uprzednio podrobionym dokumentem na dane właściciela rachunku, złożyli oświadczenie o zmianie danych dostępowych do usług bankowości on-line, dzięki czemu uzyskali dostęp do rachunków bankowych prowadzonych przez bank na rzecz danego klienta. Następnie, z rachunków tych dokonali przelewu środków pieniężnych na inny rachunek, z którego transferowali środki na kolejne rachunki bankowe założone przez osoby współdziałające z grupą.

Działając w podobny sposób oskarżeni usiłowali wyłudzić z innego banku środki pieniężne w wysokości około 1,5 mln złotych.

 

Wyłudzono luksusowe samochody o łącznej wartości 1 mln złotych

Oskarżeni dopuścili się szeregu przestępstw na szkodę spółek leasingowych. Wprowadzając firmy w błąd co do tożsamości osoby zawierającej umowę oraz posługując się podrobionymi dokumentami, wyłudzili luksusowe pojazdy o łącznej wartości ponad 1 miliona złotych.

Oskarżeni działali także na szkodę firm telekomunikacyjnych. Posługując się podrobionymi dokumentami tożsamości oskarżeni wyłudzili usługi telekomunikacyjne oraz telefony komórkowe.

 

Pranie brudnych pieniędzy

W celu ukrycia środków pochodzących z popełnianych przestępstw oskarżeni nakłaniali współoskarżonych do zakładania rachunków bankowych, na które transferowane były wyłudzone środki pieniężne, a także podrabiali dokumenty mające uwiarygodnić przeprowadzane transakcje.

 

Wobec 8 osób stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnienie zarzucanych czynów oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

 

 

 

Prokuratury Krajowej

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY