MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  czwartek 8 czerwca 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Półtora roku temu rząd Beaty Szydło przyjął podstawowe założenia Planu Morawieckiego, który miał stanowić wielki przełom dla polskiej gospodarki. Przełomu nie ma, a rząd planuje wprowadzić pełne oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów cywilnoprawnych

 

1 września był pierwszym dniem, w którym osoby do tego uprawnione, mogły składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wnioski o przejście na emeryturę dzięki obniżeniu wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Wprawdzie rząd dokonał już wcześniej stosownych obliczeń, w ramach których oszacowano koszt zmian na ok. 10 mld zł w 2018 roku, lecz najwyraźniej oblężenie, jakie przeżyły oddziały ZUS-u, spowodowało niemałe zamieszanie.

 

Szturm na ZUS przypomniał najwidoczniej głównym decydentom polityki społecznej w rządzie, że stworzenie możliwości wcześniejszego pójścia na emeryturę spowoduje jeszcze większą presję na polski system emerytalny. 400 tys. osób, które przedwcześnie odejdą na emeryturę, zmniejszy liczbę osób w wieku produkcyjnym do ok. 23,4 mln, co siłą rzeczy jeszcze bardziej pogorszy sytuację tych 60 proc. Polaków, którzy jako aktywni zawodowi muszą utrzymać pozostałe 40 proc.

 

 

 

Źródło i więcej:

https://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/762-plan-widmo-dla-polski

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY