MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  niedziela 28 maja 2023r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Pod względem skomplikowania systemu podatkowego Polska zajmuje obecnie 47. miejsce, co oznacza awans o 11 pozycji w porównaniu z zestawieniem z ubiegłego roku. Tak wynika z najnowszego raportu "Paying Taxes 2017", przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy

 

Według raportu polski przedsiębiorca w ciągu roku wykonuje przeciętnie 7 płatności podatku i przeznacza 271 godzin na spełnienie wszystkich wymogów podatkowych. Oba te wskaźniki nie zmieniły się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na niemal identycznym poziomie pozostaje również całkowita stopa opodatkowania (40,4 proc., do 40,3 w 2015 r.).

Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada korzystnie pod względem liczby rocznych płatności – średnia dla UE i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) to 11,8 – oraz pod kątem całkowitej stopy podatkowej (w UE i EFTA 40,3 proc.). Natomiast średnia czasu w UE i EFTA przeznaczonego na sprawy podatkowe (164 godziny) wynosi mniej niż w Polsce.

 

Eksperci PwC, który jest współautorem zestawienia, zwracają uwagę, że tegoroczny Paying Taxes potwierdza pozytywne zmiany w polskim systemie podatkowym. Nasz kraj jeszcze 2 lata temu plasował się na 87. pozycji. Ich zdaniem awans to zasługa m.in. konsekwentnie realizowanego programu e-administracji.

 

***

Raport „Paying Taxes" opublikowano jedenasty raz. Przedstawia kalkulację wszystkich obowiązkowych podatków i składek, jakie średniej wielkości spółka musi zapłacić w danym roku, oraz mierzy obciążenia administracyjne związane ze składaniem deklaracji i płaceniem podatków, a także procedurami, które odbywają się po złożeniu deklaracji.

 

 

 

LS

Informacja prasowa: MF

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY