MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  poniedziałek 23 maja 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Fundusz Witelo oficjalnie wystartował, a jego pierwszym inwestorem została Grupa PZU, która objęła certyfikaty inauguracyjnej emisji. Powinno to niebawem przełożyć się na pierwsze inwestycje.
W najbliższym czasie do funduszu Witelo będą zapraszani kolejni czołowi polscy i międzynarodowi inwestorzy. Docelowo Program Witelo ma dysponować 500 mln zł, a Grupa PZU zamierza zainwestować w nim co najmniej 200 mln zł

 

Witelo, poprzez fundusze Venture Capital (VC), ma wspierać realizację innowacyjnych projektów od wczesnej fazy ich rozwoju (startupów) do czasu osiągnięcia zdolności operacyjnych i ekspansji biznesowej. Z jednej strony wiąże się to ze stworzeniem w Polsce centrów rozwoju innowacyjnych technologii (hubów), przy pomocy których startupy będą mogły działać globalnie, a z drugiej z inwestycjami w najlepsze VC, które poprzez swoje działania wesprą te huby.

 

- Cieszę się ze startu programu Witelo Found – wspólnego projektu PZU, NCBR, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa- który już teraz spełnia misję, jaką przed nim postawiono. To między innymi dzięki jego wsparciu udało się zaprosić na prestiżowe forum, jakim jest CYBERSEC, czołowych inwestorów VC z całego świata – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Konferencji CYBERSEC – Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

– Celem Witelo zawsze było stworzenie pomostu między polskim ekosystemem a najlepszymi zagranicznymi inwestorami – podkreśla Michał Krupiński, prezes PZU.

 

Przedstawiciele PZU w ciągu ostatnich trzech miesięcy dołożyli wszelkich starań, aby to ułatwić. Odbyli w tym czasie szereg spotkań i nawiązali relacje z przeszło 60. inwestorami branżowymi z amerykańskiej Silicon Valley,
z Niemiec i Izraela. W efekcie, podczas odbywającej się w Krakowie konferencji CYBERSEC, możliwe były spotkania pomiędzy polskimi startupami a przedstawicielami takich venture capital, jak m.in. Mjolnir Ventures, TeamVest, Paladin Capital Group czy PeriTech.

 

– Do stworzenia tego typu hubów potrzebny jest nie tylko kapitał, ale również know-how i relacje z zagranicznymi inwestorami. Dlatego cieszymy się, że jeszcze przed pierwszą inwestycją udało nam się spełnić założenie zainteresowania naszym krajem czołowych, profesjonalnych inwestorów VC z całego świata – wyjaśnia Paweł Surówka, prezes PZU Życie, CIO w Grupie PZU. – Jesteśmy dumni wspierając Konferencję CYBERSEC i Instytut Kościuszki w dążeniu do stworzenia z Krakowa ośrodka kojarzonego z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa – dodaje.

 

Obecnie trwa proces rejestracji funduszu Witelo, który będzie działał jako FIZAN – Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych – zarządzany przez TFI PZU. Pierwsze inwestycje przewidziane są na przełomie 2016/17 roku.

 

 

 

Informacja prasowa: newsrm

 

 

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY