MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 10 grudnia 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Rejonowego w Zawierciu akt oskarżenia przeciwko sędzi Małgorzacie M.-N. oskarżonej o przestępstwo z art. 178a §1 kk, tj. o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości

 

Ponad 3 prom. alkoholu we krwi

Prowadzone w sprawie śledztwo wykazało, że 12 marca 2019 roku około godz. 13 sędzia kierując samochodem osobowym została zatrzymana przez patrol policji. Interwencja ta nastąpiła na skutek poinformowania policji przez innego użytkownika ruchu, że po mieście porusza się pojazd, którego kierowca nie zachowuje prawidłowego toru jazdy.

 

Sędzia została poddana badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Z uwagi na wyniki badania wskazujące na stan nietrzeźwości policjanci zatrzymali ją i przewieźli do Szpitala w Zawierciu, gdzie pobrano od niej krew do badań na zawartość alkoholu.

 

Zgodnie z wynikami badań we krwi sędzi stwierdzono 3,31 promila alkoholu.

W toku postępowania prokuratura zgromadziła materiał dowodowy między innymi w postaci opinii instytucji specjalistycznej z zakresu toksykologii, zeznań policjantów i innych świadków wydarzenia.

 

Uchylenie immunitetu i zarzuty

Wobec tych ustaleń Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wystąpił z wnioskiem do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie o podjęcie uchwały w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Małgorzaty M.-N. za popełnienie czynu prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Po uzyskaniu zgody Sądu Dyscyplinarnego na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej, prokurator ogłosił Małgorzacie M.-N. zarzut z art. 178a §1 kk. Przesłuchana w charakterze podejrzanej sędzia złożyła obszerne, zasadniczo korespondujące z ustaleniami śledztwa wyjaśnienia i przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.

 

Za czyn zarzucany sędziemu grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY