MISZMASZ TWOJA GAZETA

PORTAL DLA DŁUŻNIKÓW, WIERZYCIELI, KOMORNIKÓW, SĘDZIÓW I PRAWNIKÓW
Dziś jest:  sobota 25 czerwca 2022r.

PRZEGLĄD PRASY

  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar
  • Miszmasz - Czarny Piar

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i funkcjonariusze Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie zatrzymali kolejnych członów zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT

 

Zarzuty

Czterem podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw skarbowych polegających na podrabianiu i wprowadzaniu do ewidencji księgowo – skarbowej poświadczających nieprawdę faktur VAT pozorujących wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym.

Na wniosek prokuratora dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji, zakazów opuszczania kraju oraz zakazów kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

 

Wielowątkowe i rozwojowe śledztwo

Wielowątkowe i rozwojowe śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach prowadzone jest od 2018 r. Dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT. Sprawcy wytwarzając fałszywe faktury VAT i obracając nimi pozorowali wewnątrzwspólnotowy obrót sprzętem elektronicznym.

Wykorzystując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej podejrzani sfałszowaną dokumentację przedkładali urzędom skarbowym, po czym nielegalnie uzyskiwali zwrot podatku VAT. Straty Skarbu Państwa z tytuły przestępczej działalności grupy szacowane są na 35 mln zł

 

 

 

 

Prokuratura Krajowa

 

miszmasz-menu-module

NA SKRÓTY